Stawiamy na samoleczenie. 72 proc. Polaków deklaruje zażywanie suplementów diety

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto10.03.2020, 08:43; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:43
W ubiegłym roku, jak wynika z danych firmy PMR badającej sprzedaż w aptekach i poza nią, Polacy wydali na suplementy diety i dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia niemal 6 mld zł. To o 10 proc. więcej niż w 2018 r.

W ubiegłym roku, jak wynika z danych firmy PMR badającej sprzedaż w aptekach i poza nią, Polacy wydali na suplementy diety i dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia niemal 6 mld zł. To o 10 proc. więcej niż w 2018 r.źródło: ShutterStock

Wydatki na ten cel tylko w ubiegłym roku wzrosły o 10 proc. Kupujemy preparaty na potęgę, choć bardzo często nie mamy żadnej wiedzy na ich temat.

Już 72 proc. Polaków deklaruje spożywanie suplementów diety, a prawie połowa robi to regularnie. Jednocześnie 27 proc. konsumentów nie wie dokładnie, co to za preparat – lek czy produkt spożywczy. Zaledwie 55 proc. Polaków wie, że suplementy diety nie muszą być poddawane badaniom skuteczności i bezpieczeństwa, 57 proc. ma świadomość, że ich jakość nie jest regularnie monitorowana, a 48 proc., że oznakowanie preparatów nie musi informować o możliwych efektach ubocznych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów ograniczona wiedza sprawia, że Polacy często pochopnie podejmują decyzje. – Kupują bez zastanowienia, czemu dodatkowo sprzyja styl życia. Oczekują szybkich efektów. Planując odchudzanie, wolą kupić preparat wspomagający, niż zmienić sposób gotowania i sporządzania posiłków – mówi Przemysław Rzodkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, dodaje, że producenci suplementów trafiają w potrzeby Polaków, którzy nie chcą stać w kolejce do lekarza i stawiają na samoleczenie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane