statystyki

Czterdziestolatkowie do przeglądu: Co znajdzie się w pakiecie badań, który obiecał premier Morawiecki?

autor: Klara Klinger21.11.2019, 07:59; Aktualizacja: 21.11.2019, 08:04
Resort zdrowia rozważa więc również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej.

Resort zdrowia rozważa więc również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej.źródło: ShutterStock

Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca – możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia.

Jak się dowiedział DGP, projekt ma być gotowy w grudniu. Obecnie rozważane są dwie opcje: albo pakiet mógłby się znaleźć w medycynie pracy, albo w całości u lekarza rodzinnego. Badania odbywałyby się co 5 lat.

Gdyby badania robiono przy okazji badań dla pracodawcy, byłyby obowiązkowe. A to oznacza, że, po pierwsze, koszty ponosiliby pracodawcy, a po drugie, że musiałby się im poddać każdy pracujący. To plus. Minusem byłoby to, że nie dotyczyłyby wszystkich. Przy czym, jak przyznają urzędnicy ministerstwa, nie wiadomo, co dalej. Kiedy zostanie wykryta cukrzyca czy nadciśnienie, to i tak pacjent musiałby wrócić do lekarza rodzinnego, który by go dalej pokierował na kolejne badania i leczenie.

Pracodawcy ideę badań popierają, choć podkreślają, że diabeł tkwi w szczegółach. Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP, nie wyobraża sobie, żeby pracodawcy byli obciążeni pełnymi kosztami przedsięwzięcia. Dodaje, że warto się zastanowić nad mechanizmem albo wsparcia finansowego, albo ulg podatkowych dla pracodawców. Podkreśla również, że zdrowy, przebadany pracownik to oczywista korzyść i dla samego pracownika, i dla firmy, i dla całej gospodarki.

Resort zdrowia rozważa więc również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Obserwator(2019-11-21 10:30) Zgłoś naruszenie 152

  Pracodawcy będą mieli podstawę do rozwiązania umowy z pracownikami 40+ Rząd im to ułatwi. Na ich miejsce zatrudni się młodych (np. w administracji) i odtrąbi sukces, że bezrobocie wśród ludzi młodych w Polsce jest najniższe w UE. Starymi nikt się nie przejmuje, bo stary nie należy do młodzieżówki partyjnej.

  Odpowiedz
 • jol(2019-11-21 08:35) Zgłoś naruszenie 112

  No ale chyba te badania nie będą obowiązkowe? Nie wyobrażam sobie zmuszania doroslych ludzi do niektórych badań. To wbrew zapisom Konstytucji RP.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kolo(2019-11-21 13:19) Zgłoś naruszenie 92

  Co 5 lat, czyli wcale. A gdzie USG całej jamy brzusznej ? Kolonoskopia? Prześwietlenie płuc?

  Odpowiedz
 • Andrzej(2019-11-21 11:45) Zgłoś naruszenie 82

  Szlachetny rząd z PISU oraz wielki premier zlecając te badania chcą wiedzieć czy wprowadzić EMERYTURY STAŻOWE czy nie te niby badania mają pokazać szlachetnemu rządowi oraz Morawieckiemu ile jeszcze będziemy żyć by nasze uskładane pieniądze dać dla PATOLOGII SPOD BUTKI Z PIWEM poto Morawiecki oraz PIS chce wprowadzić te badania .

  Odpowiedz
 • korina(2019-11-22 21:17) Zgłoś naruszenie 30

  Nie, no myślę, że będą zachęcać, proponować, o przymusie nie może być mowy. Myślę, że nie będą zastraszać, ani szantażować zwolnieniem z pracy. Każdy dorosły człowiek ma prawo decydować, jakie badania chce, a jakich nie chce wykonywać. To gwarantuje Konstytucja RP.

  Odpowiedz
 • grubcia(2019-11-22 10:31) Zgłoś naruszenie 30

  Idźcie, idźcie, a nuż coś wykryją i wylatujesz z pracy i o to chodzi.

  Odpowiedz
 • Iwona(2019-11-21 15:12) Zgłoś naruszenie 21

  Cholesterol i glukoza? Śmiech na sali. Może jeszcze morfologia za 10 zł? Szał. Już nie mówię, ze sam izolowany wynik cholesterolu bez innych głębszych badań nic nie powie a jeszcze "nagoni" klientelę do kupowania statyn, szkodliwych "zbijaczy" cholesterolu. Bo cholesterol w miarę upływu lat ma tendencję wzrostową I DOBRZE, bo jest czynnikiem ochronnym przed uszkodzeniami i demencją.

  Odpowiedz
 • kobieta pracująca(2019-11-21 13:54) Zgłoś naruszenie 13

  jeżeli dostanę na to dodatkowy dzień wolny od pracy, mogę zrobić wszystkie badania, jakie chcecie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane