Utworzenie stanowiska pełnomocnika do spraw kontaktów zewnętrznych w oddziałach wojewódzkich NFZ przewiduje nowelizacja w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dlaczego takiej funkcji ma nie być w Centrali NFZ? – pyta Naczelna Rada Lekarska w uwagach do projektu.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że stworzenie nowego stanowiska wynika z konieczności koncentracji zadań związanych z obsługą interesariuszy zewnętrznych, a pełnomocnik powinien usprawnić kontakt publicznego płatnika z partnerami społecznymi, m.in. samorządami zawodowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców. Autorzy projektu przekonują, że wpłynie to na „poprawę komunikacji i optymalizację tych zadań”, dotychczas wykonywanych przez różne komórki organizacyjne.
Zdaniem NRL takie stanowisko potrzebne jest nie tylko w oddziałach terenowych, ale również na szczeblu centralnym.
– Z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że to prezes NFZ z pomocą Centrali funduszu kształtuje zasady działania płatnika, określa szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i ustala jednolite sposoby realizacji ustawowych zadań przez oddziały wojewódzkie NFZ. Stąd należy wnosić, że na poziomie Centrali wskazana byłaby poprawa komunikacji z samorządami zawodowymi – oceniają lekarze.
Dodatkowo NRL wskazuje, że z oceny skutków regulacji załączonej do projektu wynika, że powołanie stanowiska pełnomocnika zwiększy zatrudnienie w oddziałach wojewódzkich NFZ, a tym samym koszty funkcjonowania płatnika. Tymczasem w projekcie wskazano, że projektowane zmiany nie spowodują zwiększenia planowanych kosztów w planie finansowym NFZ, bo dodatkowe etaty zostaną sfinansowane w ramach posiadanych środków.
Etap legislacyjny
Projekt po konsultacjach