- Nawyki prozdrowotne są bardzo istotne. To najłatwiejsza inwestycja. 30 lat temu, wyjeżdżając do krajów zachodnich, byliśmy zdziwieni, jak wiele osób biega. Wtedy w Polsce robili to jedynie zapaleńcy. W tym momencie bieganie jest u nas absolutnie powszechne – mówi w rozmowie z DGP Leszek Stabrawa, prezes Alphamed.

W Polsce wzrasta zainteresowanie też innymi rodzajami aktywności. Więcej osób jeździ na rowerze, na rolkach czy podejmuje aktywność górską.

Niezwykle ważna dla naszego zdrowia jest także zmiana nawyków żywieniowych.

- Powinniśmy jeść mniej żywności wysokoprzetworzonej, z wysoką zawartością cukru i soli, ponieważ wpływa ona na ujemnie na nasze zdrowie czy to w formie zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy czy chorób układu krwionośnego – radzi Leszek Stabrawa.

Jak wskazuje prezes Alphamed, zmiana może nastąpić praktycznie bezkosztowo – wystarczy zwiększyć w swojej diecie ilość warzyw czy owoców oraz niskoprzetworzonej żywności.

- Jest jednak pewna granica, powyżej której nie jesteśmy w stanie sami poprawić swojego zdrowia. Wtedy rozpoczyna swoje działanie medycyna naprawcza, która pomoże uporać się nam ze schorzeniami. Same nawyki żywieniowe mogą nie uchronić nas np. przed rakiem trzuski – mówi Leszek Stabrawa.