statystyki

Lepszy dostęp do rehabilitacji dla niepełnosprawnych

autor: Agata Szczepańska09.09.2019, 16:00
W następnych latach zakres wsparcia z programu będzie mógł być modyfikowany lub rozszerzany.

W następnych latach zakres wsparcia z programu będzie mógł być modyfikowany lub rozszerzany.źródło: ShutterStock

Nie tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale również te z orzeczeniami o stopniu umiarkowanym i lekkim będą objęte specjalnym programem zdrowotnym. Na razie dzięki niemu łatwiej im będzie dostać się na rehabilitację, ale w przyszłości ma on zostać rozszerzony na inne świadczenia.

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie programu „Specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych”. Ma być finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON), na którym gromadzone są środki przeznaczone na wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne tej grupy osób.

Rozwiązania wskazane w programie mają zapewnić w 2019 r. lepszy dostęp do świadczeń osobom niepełnosprawnym z orzeczeniami o stopniu lekkim i umiarkowanym. W zamyśle jego autorów mają być one komplementarne wobec rozwiązań ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 932). Zapewnia im ona m.in. bezlimitowy dostęp do rehabilitacji, pierwszeństwo w dostępie do specjalistów i znosi wymóg skierowań w określonych przypadkach. Wielokrotnie jednak zwracano uwagę, że nie tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności potrzebują takich ułatwień. Chcąc zapewnić szybszy dostęp do rehabilitacji również pozostałym grupom pacjentów z niepełnosprawnościami, podjęto decyzję o wdrożeniu programu obejmującego osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia, posiadające orzeczenia o stopniu lekkim, umiarkowanym bądź orzeczenie równoważne.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tyle(2019-09-10 11:42) Zgłoś naruszenie 31

    Wszystko fajnie wygląda , jak nas nie dotyczy. Niepełnosprawni na rehabilitację o lasce. Nikt nawet się nie zainteresuje osobami po leczeniu w szpitalu , żeby zamiast wypisywać do domu i dawać skierowanie " Pilne" na rehabilitację . To NFZ powinien automatycznie takie osoby przewozić ambulansem na rehabilitację do specjalnych ośrodków rehabilitacyjnych na zabiegi i masaże . Pacjenci dalej są pod opieką rehabilitantów przynajmniej 3 tygodnie. Nie trzeba daleko szukać u naszych sąsiadów za miedzą w Niemczech tak jest. Pacjenta dopiero wypisują jak odzyska pełną sprawność. A w Polsce obarcza się rodzinę i stwarza pozory , że jest fajnie. Bo lekarz wystawi automatycznie skierowanie "Pilne" które jest nic nie warte.Jak się nie ma znajomości i pieniędzy.

    Odpowiedz
  • ekonomista(2019-09-10 17:13) Zgłoś naruszenie 20

    Te obiecanki to na wybory , dla tzw."ciemnego ludu ",gdyby emerytury były bez podatku , znacznie wyższa kwota wolna od podatku ,to osiągnęliby lepszy efekt ekonomiczny ,ale wtedy nie byłoby hałasu , a pieniądze trzeba by dać.A obiecanki lepszej rehabilitacji , będą tylko obiecanka bo niewielu z tego skorzysta.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane