statystyki

Nasi sąsiedzi wyleczą się w sieci: Aplikacja na receptę już niedługo w Niemczech

autor: Klara Klinger26.08.2019, 07:58; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:18
Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.

Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.źródło: ShutterStock

Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.

Aplikacja mierząca poziom cukru we krwi i przypomniająca przewlekle chorym pacjentom o regularnym przyjmowaniu leków – takie rozwiązanie od przyszłego roku będzie mogło się znaleźć w standardach terapeutycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia w Niemczech.

Z jednej strony lekarz będzie mógł ją zlecić, z drugiej – pacjent otrzyma zwrot kosztów zakupu aplikacji od ubezpieczyciela. To pierwsze państwo europejskie, w którym na wzór systemu amerykańskiego skuteczność i bezpieczeństwo podobnych aplikacji będzie oceniać specjalna agencja. Tak jak leki, które – zanim wejdą do procesu refundacyjnego – muszą zostać poddane analizie kosztowej i jakościowej.

W USA jako pierwsza takie zielone światło od FDA otrzymała aplikacja wspomagająca leczenie uzależnień od opioidów. Pacjenci otrzymują na smartfon materiały edukacyjne, testy, wsparcie i motywację do walki z uzależnieniem. Aplikację przepisuje lekarz, dając pacjentowi specjalny kod, a koszty pokrywa ubezpieczyciel.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane