statystyki

Nasi sąsiedzi wyleczą się w sieci: Aplikacja na receptę już niedługo w Niemczech

autor: Klara Klinger26.08.2019, 07:58; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:18
Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.

Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.źródło: ShutterStock

Aplikacja na receptę, refundacja zdalnego leczenia – niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o cyfrowej ochronie zdrowia. Europa szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i usprawnienie systemów.

Aplikacja mierząca poziom cukru we krwi i przypomniająca przewlekle chorym pacjentom o regularnym przyjmowaniu leków – takie rozwiązanie od przyszłego roku będzie mogło się znaleźć w standardach terapeutycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia w Niemczech.

Z jednej strony lekarz będzie mógł ją zlecić, z drugiej – pacjent otrzyma zwrot kosztów zakupu aplikacji od ubezpieczyciela. To pierwsze państwo europejskie, w którym na wzór systemu amerykańskiego skuteczność i bezpieczeństwo podobnych aplikacji będzie oceniać specjalna agencja. Tak jak leki, które – zanim wejdą do procesu refundacyjnego – muszą zostać poddane analizie kosztowej i jakościowej.

W USA jako pierwsza takie zielone światło od FDA otrzymała aplikacja wspomagająca leczenie uzależnień od opioidów. Pacjenci otrzymują na smartfon materiały edukacyjne, testy, wsparcie i motywację do walki z uzależnieniem. Aplikację przepisuje lekarz, dając pacjentowi specjalny kod, a koszty pokrywa ubezpieczyciel.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane