NFZ nie zapłaci za ratowanie nieubezpieczonych pacjentów

autor: Michał Culepa10.06.2019, 18:00
Fundusz nie musi płacić szpitalowi za leczenie chorych nawet w stanach nagłych, gdy nie są ubezpieczeni i nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów.

Fundusz nie musi płacić szpitalowi za leczenie chorych nawet w stanach nagłych, gdy nie są ubezpieczeni i nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów.źródło: ShutterStock

Fundusz nie musi płacić szpitalowi za leczenie chorych nawet w stanach nagłych, gdy nie są ubezpieczeni i nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów.

Sprawa dotyczyła zapłaty przez NFZ należności za tzw. nadwykonania Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w P. To świadczenia wykonywane ponad limit kontraktowy, ale przeprowadzane w stanach nagłych u pacjentów przyjmowanych z zagrożeniem życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Lecznica domagała się początkowo od Funduszu blisko 950 tys. zł, ale ostatecznie zmniejszyła swoje żądania do około 550 tys. zł. NFZ odmówił i sprawa trafiła do sądu.

W toku procesu okazało się jednak, że część pacjentów hospitalizowanych przez Szpital w P. nie była w ogóle ubezpieczona. NFZ bronił się przed opłaceniem za nich świadczeń, wskazując, że nie są oni świadczeniobiorcami w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1510 ze zm.). Tego poglądu nie podzieliły jednak sądy. Już w I instancji szpital uzyskał żądaną kwotę (zmniejszoną nieco o kwotę odsetek, które zdaniem sądu się tu nie należały). Sąd wskazał, że szpital miał ustawowy obowiązek udzielania takich świadczeń w stanach nagłych, gdyż chodzi tu o ratowanie poważnie zagrożonego zdrowia i życia ludzi. NFZ powinien więc pokryć koszty zabiegów i leczenia ratującego pacjentów.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane