Na wakacjach mogą nas spotkać nie tylko wspaniałe przygody, ale również nieprzyjemne sytuacje wymagające lekarskiej interwencji. Aby nie narażać się za granicą na dodatkowe koszty, warto mieć EKUZ. Można ją zdobyć przez internet – poinformowało w piątek ministerstwo cyfryzacji.

"Przed wyjazdem wiele spraw możemy załatwić przez internet – począwszy od rezerwacji hotelu czy biletów, po zakup walizki czy nowych butów. Jedną z takich spraw jest również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinna znaleźć się w bagażu wszystkich, którzy będą odpoczywać na terenie Unii Europejskiej" – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce.

Zarówno wyrobienie karty, jak i korzystanie z niej nic nie kosztuje. Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do lat, a także emerytom, są ważne 5 lat.

"Jeśli masz już kartę EKUZ, sprawdź, czy jest ważna. Jeśli nie – zawnioskuj o nią jeszcze dziś. Jeśli wakacje zaczynasz tuż po zakończeniu roku szkolnego, to ostatni moment, by załatwić tę sprawę" – radzi MC.

Resort cyfryzacji wyjaśnia, że zacząć trzeba od założenia profilu zaufanego, jeśli jeszcze go nie mamy. W całości można to zrobić online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Następnie należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, wybrać sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".

MC zaznacza, że zwykle na kartę trzeba czekać od trzech do pięciu dni roboczych od wysłania wniosku, ale w okresie wakacyjnym może to trwać dłużej.