statystyki

Podwójne karanie zdaniem lekarzy wciąż będzie możliwe

autor: Agata Szczepańska27.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:10
lekarz

lekarzźródło: ShutterStock

Senat poparł ustawę znoszącą podwójne sankcje za błędy w refundacji. Zdaniem samorządu lekarskiego nowe prawo nie spełnia jednak oczekiwań środowiska.

Chodzi o nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która trafi teraz do prezydenta. Jest ona związana z inną nowelizacją tej ustawy – z 21 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 399), która zmieniła zasady kontroli prowadzonych przez NFZ w placówkach medycznych.

Naczelna Rada Lekarska (NRL) wskazywała, że ustawa ta nadaje nowe brzmienie art. 52a ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1844 ze zm.), rozszerzając możliwość nakładania na świadczeniodawców realizujących kontrakt z NFZ kar administracyjnych w związku z ordynacją l eków. Wskazane w nim sytuacje są tożsame z tymi przewidzianymi w obowiązującym art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej, obligującym lekarza do zwrotu kwoty nienależnej refundacji. Zdaniem NRL oznacza to dodatkową sankcję za to samo. Na etapie prac w Senacie o zmianę tych przepisów apelował były minister zdrowia, obecnie senator Konstanty Radziwiłł. Nie wniósł poprawek, ale resort zdrowia zadeklarował, że wprowadzi stosowne modyfikacje, zanim nowe zasady kontroli zaczną obowiązywać. W opinii NRL obietnica ta nie została dotrzymana.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane