statystyki

Podwójne karanie zdaniem lekarzy wciąż będzie możliwe

autor: Agata Szczepańska27.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:10
lekarz

lekarzźródło: ShutterStock

Senat poparł ustawę znoszącą podwójne sankcje za błędy w refundacji. Zdaniem samorządu lekarskiego nowe prawo nie spełnia jednak oczekiwań środowiska.

Chodzi o nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która trafi teraz do prezydenta. Jest ona związana z inną nowelizacją tej ustawy – z 21 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 399), która zmieniła zasady kontroli prowadzonych przez NFZ w placówkach medycznych.

Naczelna Rada Lekarska (NRL) wskazywała, że ustawa ta nadaje nowe brzmienie art. 52a ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1844 ze zm.), rozszerzając możliwość nakładania na świadczeniodawców realizujących kontrakt z NFZ kar administracyjnych w związku z ordynacją l eków. Wskazane w nim sytuacje są tożsame z tymi przewidzianymi w obowiązującym art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej, obligującym lekarza do zwrotu kwoty nienależnej refundacji. Zdaniem NRL oznacza to dodatkową sankcję za to samo. Na etapie prac w Senacie o zmianę tych przepisów apelował były minister zdrowia, obecnie senator Konstanty Radziwiłł. Nie wniósł poprawek, ale resort zdrowia zadeklarował, że wprowadzi stosowne modyfikacje, zanim nowe zasady kontroli zaczną obowiązywać. W opinii NRL obietnica ta nie została dotrzymana.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane