statystyki

Nie ruszaj, bo rozwalisz system. Tak źle w polskiej służbie zdrowia jeszcze nie było

autor: Karolina Nowakowska25.05.2019, 08:45; Aktualizacja: 26.05.2019, 10:40
Jak wynika z raportu BFF Banking Group, Polska posiada najwięcej szpitali na 1 mln mieszkańców. Pochłaniają one 34 proc. wydatków na opiekę zdrowotną. Czechy, które mają podobnie rozwiniętą sieć szpitalną jak my, przeznaczają na nią tylko 24 proc. (średnia krajów OECD to niecałe 26 proc.).

Jak wynika z raportu BFF Banking Group, Polska posiada najwięcej szpitali na 1 mln mieszkańców. Pochłaniają one 34 proc. wydatków na opiekę zdrowotną. Czechy, które mają podobnie rozwiniętą sieć szpitalną jak my, przeznaczają na nią tylko 24 proc. (średnia krajów OECD to niecałe 26 proc.).źródło: ShutterStock

W normalnym kraju, gdyby brakowało lekarzy, zrobiono by wszystko, aby ich jedynym zadaniem było leczenie pacjentów.

C zęstochowa: od czerwca z powodu braków kadrowych oddział otolaryngologii i onkologii laryngologicznej z kilkunastoma łóżkami nie będzie w stanie zapewnić ciągłości dyżurów i w pełni realizować kontraktu zawartego z NFZ.

Złotoryja: w kwietniu odejście jednego lekarza specjalisty spowodowało konieczność zamknięcia trzech oddziałów – pediatrycznego, neonatologicznego i położniczego.

Włocławek: z powodu braków kadrowych w kwietniu zawieszono oddział chirurgii dziecięcej. Szpital ma czas do października na znalezienie lekarzy. Pacjenci są leczeni w oddalonym o 65 km Toruniu lub odległej o 113 km Bydgoszczy.

Konin: nowo wyremontowany oddział chorób wewnętrznych zamknięty do odwołania. Powód? Braki kadrowe.

To tylko kilka przykładów z ostatnich miesięcy. W tym tygodniu wszyscy lekarze z Kliniki Onkologii Klinicznej w krakowskim Centrum Onkologii zrezygnowali z pracy. Była to reakcja na decyzję dyrekcji o redukcji etatów z powodu oszczędności. Szef kliniki uznał, że sytuacja kadrowa zagraża bezpieczeństwu pacjentów i sam jako pierwszy złożył wypowiedzenie.

W zaledwie kilkadziesiąt godzin rezydenci skupieni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy zebrali dane o blisko setce placówek, w których z powodu braków personelu zamknięto bądź zawieszono oddział lub zmniejszono liczbę łóżek. Tych ostatnich redukuje się w niektórych szpitalach po kilka, kilkanaście na oddział (np. na intensywnej terapii w Ostrowie Wielkopolskim zlikwidowano cztery, na dermatologii w Olsztynie – pięć, na oddziale chorób wewnętrznych w Oleśnie – 18, a na zakaźnym dla dzieci w Lublinie – 13). W innych nawet po kilkadziesiąt (w Szpitalu Dziecięcym w Poznaniu – 90, a na oddziale zakaźnym w Toruniu – 23). Zdaniem lekarzy tak źle w ochronie zdrowia nie było jeszcze nigdy.

500 plus na leczenie

– Jest w kryzysie od 20 lat, w bardzo ciężkim stanie od jakichś pięciu, sześciu, a w agonii od dwóch lat – mówi mi Jakub Kosikowski, lekarz rezydent, były przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Przed dwoma laty protestował, a teraz prowadzi popularne konto w mediach społecznościowych. Pisze nie tylko o kolejkach czy braku dostępu do innowacyjnego leczenia, lecz także chaosie organizacyjnym i rozrośniętej biurokracji, przez które lekarza można częściej spotkać pogrążonego w papierach niż przy badaniu chorego.

Do nędznego stanu ochrony zdrowia przyzwyczaili się już nie tylko pacjenci, ale i sami medycy. – Zostaw to, nie ruszaj – słyszałem od starszych kolegów. Mówili mi: taki jest status quo. Minie parę lat, będziesz specjalistą, zaczniesz zarabiać. Systemu nie zmienisz, a nawet jeśli, potrwa to wiele lat – urządź się w tym g...e – opowiada Bartosz Fiałek, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL. On sam wraz z innymi młodymi lekarzami zamierza jednak 1 czerwca protestować na ulicach Warszawy, aby przypomnieć ministrowi zdrowia, że nie dotrzymał obietnicy zwiększenia wydatków na opiekę zdrowotną.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (80)

  • Zdzicho(2019-05-25 14:25) Zgłoś naruszenie 8615

    55 mld zł wydadzą na 500+.Wystarczy parę mld zł żeby zrobić porządek w służbie zdrowia i dzialalaby dla wszystkich. No i czas najwyzszy rozwiazac problem składki na nfz. Nie moze byc tak ze etatowcy i Zusowcy utrzymuja cala reszte w tym np.leczenie wojskowych i rolników (Ci ostatni płaca 0 zł lub 1 zł od hektara a leczy się cala rodzina)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Andrzej L.(2019-05-25 17:56) Zgłoś naruszenie 5475

    Trzeba wprowadzić zasadę odpracowywania bezpłatnych studiów medycznych, bo obecnie jako bogaty kraj kształcimy kadry medyczne innym państwom. Młodzi medycy powinni np. przez 5-6 lat przepracować w zozach, lub zwrócić koszty poniesione przez państwo na ich wykształcenie.

    Pokaż odpowiedzi (17)Odpowiedz
  • W(2019-05-25 18:58) Zgłoś naruszenie 428

    W nakladach publicznych na zdrowie Polska w stosunku do Czech jest opozniona co najmniej o 20 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Na szpitale brakuje 20 mld +(2019-05-25 19:02) Zgłoś naruszenie 346

    Jesli naklady na szpitale w Polsce wynosza 2% PKB to do sredniej unijnej brakuje nam 20 mld zl +.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brakuje 60 mld plus(2019-05-25 17:47) Zgłoś naruszenie 321

    Podobo - jak mowil Minister Zdrowia - w nakladach publicznych zdrowia zblizamy sie do 100 mld zl. Jeszcze tylko brakuje nam 60 mld zl plus , aby osiagnac srednia unijna, czyli 8 % PKB /160 mld zl/.

    Odpowiedz
  • W polityce prorodzinnej mamy nadwyzke 30 mld+(2019-05-26 08:56) Zgłoś naruszenie 301

    Jesli na polityke prorodzinna wydajemy 4% PKB to w stosunku do sredniej unijnej mamy nadwyzke 1,5% czyli 30 mld zl, ktora powinno sie przesunac na Zdrowie. ---- Czy w Polsce np. zasilek macierzynski wyplacany przez 12 miesiecy srednio w wysokosci 2400 zl miesiecznie nie powinien posiadac gornej granicy czyli - nie wiecej niz -. W naszym kraju wyplaca sie zasilki macierzynskie po 20 tys. , 40 tys. a nawet powyzej 70 tys. zl miesiecznie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leczenie dzieci...(2019-05-26 07:46) Zgłoś naruszenie 251

    Leczenie dzieci nalezy sfinansowac z budzetu panstwa, tak jak w Holandii.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • A kiedy było dobrze ?(2019-05-26 06:43) Zgłoś naruszenie 258

    Za PRL-u !

    Odpowiedz
  • green(2019-05-25 19:13) Zgłoś naruszenie 2460

    Jestesmy b.bogatym krajem. Ksztalcimy lekarzy po to by zasilali kadre lekarska za granica. Nalezy natychmiast wprowadzic odplatnosc za koszty studiowania -szczegolnie dla lekarzy ale i dla pielegniarek. Jesli trzeba, to nalezy zmienic pilnie konstytucje w tym zakresie paragrafow.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Dzieci...(2019-05-26 08:10) Zgłoś naruszenie 222

    Dzieci "zjadaja " skladki zdrowotne emerytow. Koszty leczenie dzieci powinny byc pokrywane z budzetu panstwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Na refundacje lekow brakuje 10 mld+(2019-05-25 19:08) Zgłoś naruszenie 213

    Jesli naklady publiczne na refundacje lekow wynosza 10 mld zl to do sredniej unijnej /1% PKB/ brakuje nam 10 mld zl+.

    Odpowiedz
  • Bzdura....(2019-05-26 16:27) Zgłoś naruszenie 201

    po pierwsze - kształcimy nie tych co trzeba - mamy Nadprodukcję Prawników o 500% ponad potrzeby....i Lekarzy których kolejne roczniki to jakieś 5% zapotrzebowania Szpitali (3/4 to Studenci Zagraniczni). mamy Szpitale robiące wyłacznie Operacje nawyżej płatne przez NFZ....tych niskopłatnych nik nie chce robić - bo Szpital ma się samofinansować, a nie leczyc ITD ITP

    Odpowiedz
  • Na opieke dlugo terminowa brakuje 12 mld+(2019-05-26 08:30) Zgłoś naruszenie 190

    Jesli na opieke dlugoterminowa wydajemy 0,4% PKB, to do sredniej unijnej /1%PKB/ brakuje nam 12 mld zl +.

    Odpowiedz
  • Artur(2019-05-26 01:35) Zgłoś naruszenie 1631

    Zastanawia mnie dlaczego żaden rząd nie uchwalił studiów medycznych jako „studiów krytycznych dla funkcjonowania państwa” i nakazywał ich odpracowanie po zakończeniu nauki? Dzisiaj „produkujemy” personel medyczny dla krajów zachodnich! Polska inwestuje w nich pieniądze, a „zachód” na tym zarabia🤬😡

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Artur(2019-05-25 16:17) Zgłoś naruszenie 1660

    Przecież lekarze rezydenci walczyli o większe środki na Służbę Zdrowia w tym również na podwyżki płac i dostali je z perspektywą dalszego zwiększania. Widać, że lewatywom poprzewracało się w głowach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pacjent_leczony(2019-05-26 18:22) Zgłoś naruszenie 143

    Nasi decydenci uczynili ze służby zdrowia działalność gospodarczą i mamy tego skutki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • @M(2019-05-25 19:34) Zgłoś naruszenie 1422

    no proszę...odezwała się oświecona masa medyczna ??? A gdzie to student medycyny kończył prywatnie studia ??? łgarzu jeden !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Eskulap(2019-05-26 16:06) Zgłoś naruszenie 1116

    Jesteśmy bardzo bogaci, skoro kształcimy lekarzy dla innych krajów. Pieniądze na te studia płyną z kieszeni podatników. Jeżeli się za coś płaci, to w zamian oczekuje się czegoś innego - w tym wypadku pomocy medycznej. Nie ma innej opcji. Studia medyczne, to najdroższe studia. Każdy je podejmujący powinien podpisać weksel do wysokości kosztów nauki oraz egzaminów. Weksel powinien mieć gwarancje. Po ukończeniu studiów medycznych absolwent powinien odpracować go w kraju, spłacając co do grosza. To samo powinno dotyczyć studiów podyplomowych. Wyjazd za granicę? Proszę bardzo - wyjeżdżasz po spłaceniu zobowiązań. I nie ma żadnych ale. Przecież na te studia idą osoby dorosłe. Wyjazd za granicę do pracy można uznać za kradzież zuchwałą pieniędzy podatników. I jeszcze jedno - lekarze z zagranicy: skoro są braki to należy nostryfikować ich dyplomy, ale w sposób uczciwy i szkolić na kursach językowych. Ministerstwo zdrowia: ministrem jest kardiolog z profesorskim tytułem - on ma leczyć a nie ministrować. Podobnie z innymi medykami zatrudnionymi do prac administracyjnych tak w NFZ jak w MZ. Jakież było święte oburzenie jak Ludwik Dorn, ówczesny minister SW, chciał ich "wziąć w kamasze" - czytaj: zmilitaryzować. Nie tak bardzo dawno temu ministrem zdrowia była pani - specjalistka budowy okrętów i służba zdrowia nie doznała uszczerbku. Więc mamy odniesienie. I proszę mnie nie poprawiać - poszukajcie sobie w sieci to dowiecie się o kim piszę. I jeszcze ciekawostka: w pewnym szpitalu nowy dyrektor chciał zaprowadzić porządek więc załoganci otrzymali karty zegarowe, monitoring przed przychodniami i jeszcze parę innych "szykan". I co się stało? Załoga zagroziła strajkiem!!!! Więc organ założycielski, dla "świętego spokoju" zwolnił dyrektora. Powinniście zrozumieć że medyk jest pracownikiem najemnym i też ma obowiązki, a że jest dłużej kształcony, to niczego nie zmienia. Na zdrowie!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bert(2019-05-25 12:41) Zgłoś naruszenie 96

    Jak nigdy, nowakowska, nie leczyliście się w publicznej służbie zdrowia, to skąd to wiecie..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Platnosci z wlasnej kieszeni ucywilizowac(2019-05-27 09:39) Zgłoś naruszenie 60

    Platnosci z wlasnej kieszeni pacjenta /40-45 mld zl rocznie/ nalezy ucywilizowac poprzez refundacje 75% poniesionych kosztow przez pacjenta w prywatnym sektorze medycznym oraz zwiekszenie nakladow publicznych na refundacje lekow, wozkow inwalidzkich , aparatow sluchowych itp.

    Odpowiedz