statystyki

Marihuana, choć legalna, to nieosiągalna. Taniej nie będzie

autor: Patrycja Otto23.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 23.05.2019, 09:53
Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że obecnie o rejestrację konopi medycznych starają się kolejne cztery firmy

Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że obecnie o rejestrację konopi medycznych starają się kolejne cztery firmyźródło: ShutterStock

Konopie medyczne nie będą tańsze. Krajowa Informacja Skarbowa nie zgadza się na objęcie produktu niższą stawką VAT. Producent zapowiada odwołanie.

Choć dostęp do leczniczej marihuany w Polsce z każdym miesiącem jest coraz lepszy, nadal nie jest to produkt dla wszystkich. Powodem jest cena. Za gram trzeba zapłacić 65–70 zł. W innych krajach Europy, choć konopie medyczne kosztują tyle samo czy więcej, to produkt jest w pełni refundowany. Przykładem są m.in. Niemcy czy Czechy.

Przedstawiciele Spectrum Cannabis, jedynej spółki, która uzyskała dotychczas zgodę na sprzedaż leczniczej marihuany w kraju, podkreślają, że wysoka cena to efekt obłożenia produktu 23-proc. stawką VAT. ‒ Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Został zaliczony do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną stawką. Uznaliśmy, że nie jest to prawidłowe, dlatego na początku poprosiliśmy Krajową Informację Skarbową o interpretację, a tym samym stwierdzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie – mówi Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis, należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth. Odpowiedź urzędu była zaskoczeniem. Według KIS nie ma podstaw do zastosowania obniżonej 8-proc. stawki VAT. Jest to możliwe jedynie w odniesieniu do produktów leczniczych w rozumieniu prawa farmaceutycznego i dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski. Organ podatkowy dokonał analizy poszczególnych definicji ujętych w przepisach i na tej podstawie uznał, że produkt nie jest leczniczym, ale tylko surowcem farmaceutycznym, więc nie spełnia warunków. Organ uznał, że „pojęcie surowiec farmaceutyczny nie jest tożsame z pojęciem produktu leczniczego”.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ford(2019-06-09 19:01) Zgłoś naruszenie 30

  Państwo dziennikarze proszę przykładajcie się lepiej do swojej pracy. Napisaliście: "...W innych krajach Europy, choć konopie medyczne kosztują tyle samo czy więcej..." To KŁAMSTWO. Nie kosztują ani "tyle samo", ani też "więcej". W cytowanych krajach konopie w aptekach są TAŃSZE niż w Polsce!!!

  Odpowiedz
 • sativa(2019-06-04 15:43) Zgłoś naruszenie 20

  sprzedajne polityczne kukiełki będą robiły wszystko aby interesy big farmy nie zostały zbytnio nadszarpnięte przez ww. roślinę.

  Odpowiedz
 • Malwina(2019-06-18 19:54) Zgłoś naruszenie 10

  Są jeszcze na szczęście metody pośrednie może nawet bardziej bezpieczne typu susze cbd. Mozna zamówić online w dodatku z różnymi aromatami typu mango, truskawka czy pomarańcza z konopnych chmur. Głowny point polega na tym, żeby wdychać a nie palić. Wtedy rzeczywiście jest efekt łagodzący na rózne schorzenia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane