statystyki

Marihuana, choć legalna, to nieosiągalna. Taniej nie będzie

autor: Patrycja Otto23.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 23.05.2019, 09:53
Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że obecnie o rejestrację konopi medycznych starają się kolejne cztery firmy

Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że obecnie o rejestrację konopi medycznych starają się kolejne cztery firmyźródło: ShutterStock

Konopie medyczne nie będą tańsze. Krajowa Informacja Skarbowa nie zgadza się na objęcie produktu niższą stawką VAT. Producent zapowiada odwołanie.

Choć dostęp do leczniczej marihuany w Polsce z każdym miesiącem jest coraz lepszy, nadal nie jest to produkt dla wszystkich. Powodem jest cena. Za gram trzeba zapłacić 65–70 zł. W innych krajach Europy, choć konopie medyczne kosztują tyle samo czy więcej, to produkt jest w pełni refundowany. Przykładem są m.in. Niemcy czy Czechy.

Przedstawiciele Spectrum Cannabis, jedynej spółki, która uzyskała dotychczas zgodę na sprzedaż leczniczej marihuany w kraju, podkreślają, że wysoka cena to efekt obłożenia produktu 23-proc. stawką VAT. ‒ Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Został zaliczony do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną stawką. Uznaliśmy, że nie jest to prawidłowe, dlatego na początku poprosiliśmy Krajową Informację Skarbową o interpretację, a tym samym stwierdzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie – mówi Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis, należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth. Odpowiedź urzędu była zaskoczeniem. Według KIS nie ma podstaw do zastosowania obniżonej 8-proc. stawki VAT. Jest to możliwe jedynie w odniesieniu do produktów leczniczych w rozumieniu prawa farmaceutycznego i dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski. Organ podatkowy dokonał analizy poszczególnych definicji ujętych w przepisach i na tej podstawie uznał, że produkt nie jest leczniczym, ale tylko surowcem farmaceutycznym, więc nie spełnia warunków. Organ uznał, że „pojęcie surowiec farmaceutyczny nie jest tożsame z pojęciem produktu leczniczego”.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ford(2019-06-09 19:01) Zgłoś naruszenie 20

  Państwo dziennikarze proszę przykładajcie się lepiej do swojej pracy. Napisaliście: "...W innych krajach Europy, choć konopie medyczne kosztują tyle samo czy więcej..." To KŁAMSTWO. Nie kosztują ani "tyle samo", ani też "więcej". W cytowanych krajach konopie w aptekach są TAŃSZE niż w Polsce!!!

  Odpowiedz
 • sativa(2019-06-04 15:43) Zgłoś naruszenie 20

  sprzedajne polityczne kukiełki będą robiły wszystko aby interesy big farmy nie zostały zbytnio nadszarpnięte przez ww. roślinę.

  Odpowiedz
 • Malwina(2019-06-18 19:54) Zgłoś naruszenie 10

  Są jeszcze na szczęście metody pośrednie może nawet bardziej bezpieczne typu susze cbd. Mozna zamówić online w dodatku z różnymi aromatami typu mango, truskawka czy pomarańcza z konopnych chmur. Głowny point polega na tym, żeby wdychać a nie palić. Wtedy rzeczywiście jest efekt łagodzący na rózne schorzenia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane