statystyki

Nie będzie podwójnego karania lekarzy

autor: Agata Szczepańska25.04.2019, 08:14; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:14
Nowe przepisy zrównują sytuację świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ oraz osób uprawnionych do wystawiania recept refundowanych nieposiadających takiej umowy, którzy również podlegają kontroli. Dzięki nowelizacji kary zostaną ujednolicone co do charakteru i wysokości.

Nowe przepisy zrównują sytuację świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ oraz osób uprawnionych do wystawiania recept refundowanych nieposiadających takiej umowy, którzy również podlegają kontroli. Dzięki nowelizacji kary zostaną ujednolicone co do charakteru i wysokości.źródło: ShutterStock

Kary będące konsekwencją nieuprawnionej ordynacji leków refundowanych (np. niezgodnej z uprawnieniami pacjenta lub osoby wystawiającej receptę) zostaną ujednolicone co do charakteru i wysokości. Wypisującym recepty nie będzie więc groziły sankcje z „dwóch paragrafów”.

Takie zmiany zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Obecnie za nieprawidłowości związane z wypisywaniem recept na leki refundowane lekarze mogą być karani – według samorządu lekarskiego – nawet podwójnie. A to za sprawą ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych i niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, ze zm.), która znowelizowała zasady kontroli prowadzonych przez NFZ w placówkach medycznych.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane