statystyki

Będzie łatwiej o receptę w placówce komercyjnej

autor: Agata Szczepańska24.04.2019, 07:49; Aktualizacja: 24.04.2019, 07:49
Dla pacjentów oznacza to ułatwienia w przypadku wystawiania recepty lub zlecenia na wyroby medyczne przez lekarzy czy inne uprawnione osoby, które mają prywatne praktyki.

Dla pacjentów oznacza to ułatwienia w przypadku wystawiania recepty lub zlecenia na wyroby medyczne przez lekarzy czy inne uprawnione osoby, które mają prywatne praktyki.źródło: ShutterStock

Do lekarza, który nie ma zawartej umowy z NFZ, nie trzeba będzie już przychodzić z dokumentem potwierdzającym, że jest się ubezpieczonym, aby otrzymać receptę na refundowany lek albo zlecenie na wyroby medyczne. Tacy świadczeniodawcy zyskają możliwość potwierdzania uprawnień pacjenta elektronicznie.

Zmiany wprowadzi nowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków występowania o sporządzenie dokumentu elektronicznego potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, którego projekt został wczoraj skierowany do konsultacji.

Minister zdrowia zobowiązany jest do określenia w drodze rozporządzenia warunków, jakie muszą spełnić podmioty występujące do Narodowego Funduszu Zdrowia o dokument elektroniczny potwierdzający prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (czyli tego, że jest ubezpieczony). O dostęp do takich informacji ubiegają się świadczeniodawcy oraz osoby niebędące świadczeniodawcami, ale uprawnione do wystawiania recept i zleceń na wyroby medyczne (np. lekarze i pielęgniarki prowadzący prywatne praktyki bez umowy z NFZ).


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane