statystyki

Zamiast czterech ścian wybierają zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku. Seniorzy w kolejce na uczelnie

autor: Janusz K. Kowalski, Paulina Szewioła11.04.2019, 08:11; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:20

źródło: DGP

Z roku na rok przybywa seniorów. W ubiegłym roku było już ponad 8 mln osób, które miały za sobą okres aktywności zawodowej.

Część z nich zamiast czterech ścian na emeryturze czy rencie wybiera zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku (UTW). Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku było ich 640 – o 65 więcej niż w 2015 r. Jednak zdaniem Wiesławy Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, jest ich więcej – ponad 700.

Ale to i tak mało w stosunku do potrzeb osób w wieku poprodukcyjnym. Bo w sytuacji gdy na UTW jest w sumie ponad 113 tys. miejsc, zaledwie 1,4 proc. seniorów może korzystać z ich oferty. – Dlatego wielu chętnych czeka w kolejce na miejsce – mówi prof. Piotr Błędowski z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Podkreśla, że UTW są bardzo potrzebne. – Spełniają nie tylko funkcje edukacyjne, ale są miejscem, które sprzyja rozkwitowi więzi społecznych. Na uniwersytetach dużą część stanowią na przykład panie, które przeszły na emeryturę, ich dzieci się usamodzielniły i w wielu przypadkach wyjechały za granicę, niekiedy mąż już zmarł, ubyło im krewnych i znajomych. Uniwersytety pozwalają zapełnić pustkę, która pojawiła się w ich życiu – ocenia prof. Błędowski.

Piotr Karwowski, rzecznik Szkoły Głównej Handlowej, na której działa UTW, dodaje, że funkcjonowanie tego typu placówek jest podyktowane celami społecznymi, a nie rynkowymi.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • XXYYZZ(2019-04-14 20:48) Zgłoś naruszenie 70

    UTW powinne mieć rangę uniwersytetu w pełnym tego słowa/definicji znaczeniu. Ale rzeczywistość przpomina zajęcia przedszkolne starszaków, wykłady nie są intelektualnie stymulujące, ich ranga maleje i wkrada się byle jakość. Sens zajęć uniwersyteckich i ranga idei byłaby wówczas, gdyby seniorzy mogli uczestniczyć w wykładach uniwersyteckich, wspólnie z młodzieżą, jako wolni słuchacze. Oczywiście, że wymaga to regulacji prawnej i organizacyjnej. Finanse otrzymywałaby uczelnia , a status UTW nobilitowałby słuchaczy. Inna zmiana, to większe finanse na tę formę aktywności seniorów. I elitarność, a nie egalitarność. Znam problem z autopsji. Poza UTW powinne być inne, powszechne formy aktywności.

    Odpowiedz
  • xx(2019-04-11 16:17) Zgłoś naruszenie 114

    I głupieją na starość. Wnuki bawić!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane