Big Data w walce z mafią lekową

autor: Klara Klinger, Tokfm30.01.2019, 06:39; Aktualizacja: 30.01.2019, 07:30
Do współpracy ma zostać również włączona policja, która po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach razem z inspektorami farmaceutycznymi może przeprowadzić kontrolę.

Do współpracy ma zostać również włączona policja, która po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach razem z inspektorami farmaceutycznymi może przeprowadzić kontrolę.źródło: ShutterStock

Skarbówka nawiązała współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia – mają zająć się tropieniem nielegalnego wywozu medykamentów.

Dane gromadzone w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz NFZ będą wykorzystywane tak, aby móc bardziej precyzyjnie namierzać nieprawidłowości przy wywozie leków za granicę. Jak mogłoby to wyglądać? KAS posiada dane o sprzedaży i podatkach, NFZ – o refundacji. Jeżeli więc jakiś przedsiębiorca wykazywałby wysoką sprzedaż leków, będzie można sprawdzić, sięgając do danych funduszu, czy w tym zakresie dokonana została refundacja, czyli czy leki zostały sprzedane pacjentom. Przy braku refundacji można podejrzewać, że preparaty nie trafiły do chorych, tylko zostały wywiezione z kraju. Dotyczyłoby to tylko leków refundowanych, ale to właśnie w tej grupie jest najwięcej preparatów zagrożonych wywozem i których braki w aptekach są najbardziej niebezpieczne dla pacjentów. To spory problem – przez dwa lata farmaceuci zgłosili do inspekcji farmaceutycznej 16,5 mln razy, że nie mogą zamówić w hurtowni specyfików.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane