Demograficzna katastrofa wśród lekarzy. Co czwarty powinien być już na emeryturze

autor: Karolina Nowakowska22.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 22.01.2019, 08:50
W całej Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy na tysiąc mieszkańców.

W całej Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy na tysiąc mieszkańców.źródło: ShutterStock

Co czwarty lekarz w Polsce mógłby z dnia na dzień odejść z pracy, ponieważ znajduje się w wieku emerytalnym. Polska jest jednym z krajów w ogonie OECD pod względem liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

 • Niczym Nadzyczajna Kasta(2019-01-22 08:59) Zgłoś naruszenie 8520

  Uczelnie medyczne celowo przez lata limitowały ilość absolwentów (mimo że chętnych było wielu), w imię swoich korporacyjnych interesów. Panowała skrywana zasada: im mniej nas będzie, tym większe warunki będziemy mogli stawiać. Obecny brak młodych lekarzy,zwłaszcza specjalistów- to efekt tej polityki.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • mgr inż.(2019-01-22 09:14) Zgłoś naruszenie 568

  No i taka jest konsekwencja produkcji mgr i dr od kierunków niepotrzebnych jak socjologia, filozofia, prawo, zarządzanie, ekonomia, naprodukowali ludzi, którzy nic nie potrafią. Już teraz śmieją się z dr z humanistycznych kierunków jak te wyżej. Pieniędzy na szkolnictwo niekoniecznie trzeba dać więcej ale te co są mądrze rozdysponować czyli dać na akademie medyczne, politechniki na laboratoria sprzed dla szpitali, mamy dobrych młodych inżynierów tylko trzeba ich wesprzeć może Chinami nie będziemy, ale zawsze lepsze to niż nic albo kolejni spece od pedagogiki, prawa i zarządzania. Zamiast produkować humanistów to może pieniądze skierować choćby też na podwyżki dla służb, urzędników sprzęt dla Policji nowe auta, sprzęt w szpitalach. Reforma Gowina chyba ograniczy finansowanie tych zbędnych kierunków

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • bocian(2019-01-22 10:04) Zgłoś naruszenie 327

  Doprowadził do tego Pan Premier Balcerowicz ograniczając na początku lat dziewięćdziesiątych kształcenie lekarzy (słynna "Zielona księga") wbrew wszelkim prognozom. Teraz mamy skutki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Doktor Ziwago(2019-01-22 09:45) Zgłoś naruszenie 298

  Pytanie bez nienawisci,a rzeczowe ,komu ma sluzyc uczelnia z Torunia.Dziennikarzy mamy dostatek,czy ktos o tym pomyslal ?.Pieniadze te powinne ksztalcic medykow.Pomiedzy prawda ,a polityka !.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zenekkkkk(2019-01-22 11:16) Zgłoś naruszenie 284

  dlaczego tak jest? dlatego ze wyznawcy balcerowiczowskiego liberalizmu na poczatku lat 90tych zlikwidowaly połowe miejsc na uczelniach medycznych. Dzis mamy tego skutek. Dodatkowo wiekszosc starych lekarzy w swej małostkowosci broni sie rekami i nogami przed ksztalceniem narybku aby niebylo konkurencji do kasy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • A Pielegniarki ???(2019-01-22 11:45) Zgłoś naruszenie 171

  Średnia wieku to 56 lat ... za 4 lata nieomal wszystkie na emce

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Elita umiera(2019-01-22 07:53) Zgłoś naruszenie 1619

  Tak samo jest w srodowisku nauczycielskim. Gdyby nauczyciele mieli wyzsze emerytury i przestali pracowac to powiekszylby sie problem z kadra. Niestety glodowe pensje i jeszcze bardziej glodowe emerytury to dramat tego srodowiska podarowany przez komunistow i ich kontynuatorow. Zawsze zaborcy walczyli z elita a co sie dzieje w pseudo wolnej Polsce i dlaczego?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Konrad Wallenrod(2019-01-22 09:21) Zgłoś naruszenie 122

  Kto do tego doprowadzil,jak to zmienic ?.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Serio(2019-01-22 09:24) Zgłoś naruszenie 113

  Nalezy zapytac o.T.Rydzyka ,co jest wazniejsze kierunki studiow na jego uczelni ,czy medycyna !.

  Odpowiedz
 • ALEX(2019-01-22 19:02) Zgłoś naruszenie 915

  Co 4 Lekarz powinien być na emeryturze,ale w Polsce nadal leczą lekarze z okresu Komunistycznego i ich dzieci.W wielu przypadkach Lekarze ci nie posiadają wiedzy współmiernej do wymogów współczesnej Medycyny.

  Odpowiedz
 • A gdzie Planowanie ???(2019-01-22 17:06) Zgłoś naruszenie 91

  Mamy tysiące Urzędasów w GUS...co Oni robią ??? Czy Ktoś nad tym panuje??? czy tylko Wybory najważniejsze ??

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dolejlama(2019-01-22 07:50) Zgłoś naruszenie 71

  "Powinien", czy "Mógłby"? Niech się pani redaktor zdecyduje!

  Odpowiedz
 • niePISmienny(2019-01-22 10:52) Zgłoś naruszenie 31

  Ej tam zaraz. Poprzedni minister twierdzi, że jest za dużo.....on po prostu chce "dotrzeć do swoich wyborców" i oczywiście prezesa.

  Odpowiedz
 • LEK(2019-01-22 17:00) Zgłoś naruszenie 13

  https://www.medinside.ch/de/post/rekord-das-schweizer-gesundheitswesen-suchte-noch-nie-so-viele-aerzte?fbclid=IwAR04yQgCEfVtyiX1PkdTe50gPsGhZJ_risBD5RKyRMVgHES3xSDDKdm6L6Q#.XEBDRcyGMvc.facebook A Szwajcaria czeka.... a niemiecki wcale nie jest trudny :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • darek(2019-04-08 22:50) Zgłoś naruszenie 10

  Obecne władze są już 4 rok i ich też należy rozliczyć za brak właściwego kształcenia lekarzy i pielęgniarek. Ktoś sięga i słusznie do Balcerowicza , a może czas pomyśleć o przyszłości a nie grzebać w historii.

  Odpowiedz
 • Bob(2019-01-23 07:32) Zgłoś naruszenie 11

  Drodzy forumowicze, w moim przekonaniu problem jest znacznie bardziej ogólny. Zaistniały stan rzeczy może być wynikiem po prostu logiki pieniądza. Pieniądz chce się mnożyć. Wybiera inwestycje dające największe stopy zwrotu lub (co bardzo ważne) nadzieję na wysokie stopy zwrotu. Inwestycje to bardzo często zakład z przyszłością co do rentowności przedsięwzięć. Jak się nad tym zastanowić to rentowność starych przedsięwzięć może pochodzić wyłącznie z optymalizacji. Nowe natomiast przypominają odkrycie "nowego świata" i jego rabunkową kolonizację - kto pierwszy ten lepszy. Stąd powszechnie obserwowane cięcie kosztów gdzie się tylko da i zarazem ogromne inwestycje w robotykę, informatykę, automatyzację, genetykę, internet rzeczy. Pieniądz będzie miał znacznie większa tendencję do obstawiania "zdalnej edukacji internetowej" (bo tu wyobrażenie zysku może być wysokie - choćby dzięki skalowalności rozwiązania), natomiast będzie uciekał od nauczycieli w klasycznych szkołach. Podobnie z lekarzami, poprawianie genomu człowieka, wydaje się potencjalnie bardziej dochodowe niż przyjmowanie pacjentów w gabinetach przez ludzi. Nie możemy za bardzo nic poradzić na tę logikę. To jak zawracanie kijem Wisły. Oczywiście nie odmawiam sensu i wartości dla pracy lekarzy czy nauczycieli. Tylko zdaje sobie sprawę, że w obliczu logiki pieniądza te zawody nie są atrakcyjne w szczególności w wydaniu państwowym. Oczywiście można sobie wyobrazić prywatną medycynę i edukację. Ale należy zdawać sobie sprawę, że ta sama logika ukształtuje te przedsięwzięcia i wyjdzie tak samo źle tylko w inny sposób. Chociażby dostęp do tych usług tylko dla elity. Co może dalej mieć istotne konsekwencje społeczne. I nie mam na myśli tylko niezadowolenia. Polecam książkę "Bunt mas" oraz śledzenie ruchu żółtych kamizelek. Co więcej możliwe że system kapitalistyczny właśnie dochodzi do ściany. I co ciekawe dzięki swojej nadzwyczajnej wydajności. Teoretycznie oczywiście system taki nie ma granic - jest czysto wirtualny - jest zbiorem idei. Jego inkarnacja natomiast w konkretnych warunkach, do granic jak najbardziej dochodzi. Granic zasobów naturalnych, granic możliwości ludzi (motywacji, specjalizacji, wydajności). Zarazem logika mnożenia pieniędzy powoduje "że pieniądz rodzi pieniądz" i bogaci się bogacą - a biedni biednieją. I na to nie możemy także nic poradzić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emlin(2019-03-18 14:04) Zgłoś naruszenie 12

  Ludzie co wy piszecie . To nie kwestia ilości lekarzy czy pieniędzy. Lekarze jak sama nazwa wskazuje leczą i za to biorą pieniądze. To jest wyraźny konflikt interesów. Lekarzom wcale nie zależy aby ludzie byli zdrowi, im zależy aby jak najwięcej i możliwie jak najdłużej chorowali. Wystarczy pójść do pierwszego lepszego szpitala i zobaczyć "efekty " leczenia. Wiadomo chorego można wydoić do ostatniej złotówki. Jeżeli ktoś zostaje lekarzem dla pieniędzy to jest biznesmenem i taka jest prawda.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane