statystyki

Imiona i nazwiska lekarzy wolno ujawniać

autor: Sławomir Wikariak22.11.2018, 08:07; Aktualizacja: 22.11.2018, 08:49
„Lekarze niebędący funkcjonariuszami publicznymi, ale podlegający wpisowi do właściwego rejestru, nie mogą korzystać z ochrony danych w rejestrze tym zawartych” – uzasadniono wyrok.

„Lekarze niebędący funkcjonariuszami publicznymi, ale podlegający wpisowi do właściwego rejestru, nie mogą korzystać z ochrony danych w rejestrze tym zawartych” – uzasadniono wyrok.źródło: ShutterStock

Każdy ma prawo dowiedzieć się, jacy konkretnie lekarze pracują w publicznej służbie zdrowia i w jakich godzinach oraz gdzie przyjmują. RODO nie tłumaczy utajnienia nazwisk tych lekarzy – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Sprawa dotyczy wniosku o udostępnienie informacji publicznej, który wpłynął do dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zażądano w nim wskazania, „którzy lekarze specjaliści onkologii klinicznej (w jakich dniach i godzinach każdego miesiąca oraz pod jakim adresem) są wykazani w oddziale funduszu jako realizujący refundowane przez NFZ świadczenia zdrowotne”. Dyrektor w odpowiedzi poinformował pacjenta, że w interesującym go ośrodku przyjmuje czterech lekarzy specjalistów onkologii klinicznej. Wskazał także (w formie tabeli), w jakich konkretnie dniach, godzinach i miejscach przyjmują. Odmówił natomiast podania ich imion i nazwisk, uznając, że zabrania mu tego unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO) oraz ustawa o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1000). Ujawnienie tych informacji, w ocenie dyrektora oddziału NFZ, mogłoby narazić reprezentowany przez niego organ na zapłatę odszkodowania lekarzom, którzy mogliby uznać, że naruszono ich dobra osobiste. Poza tym administratorem danych osobowych lekarzy jest konkretny ośrodek, z którym podpisali umowy.

Sąd administracyjny nakazał udostępnienie wnioskodawcy imion i nazwisk lekarzy. Jego zdaniem ani polskie, ani unijne przepisy o ochronie danych osobowych nie stoją temu na przeszkodzie.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane