statystyki

Dostęp do dokumentacji wbrew woli pacjenta budzi emocje

autor: Agata Szczepańska22.11.2018, 08:08; Aktualizacja: 22.11.2018, 08:52
Chodzi np. o sytuacje, gdy za życia pacjent nie życzył sobie, by jego rodzina miała wgląd w dokumentację, a po jego śmierci bliscy chcą np. ubiegać się o odszkodowanie związane z leczeniem.

Chodzi np. o sytuacje, gdy za życia pacjent nie życzył sobie, by jego rodzina miała wgląd w dokumentację, a po jego śmierci bliscy chcą np. ubiegać się o odszkodowanie związane z leczeniem.źródło: ShutterStock

Mimo kontrowersji dotyczących dostępu osób bliskich do informacji o pacjencie po jego śmierci, sejmowa komisja zdrowia poparła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Jego autorem jest sejmowa komisja ds. petycji.

Chodzi np. o sytuacje, gdy za życia pacjent nie życzył sobie, by jego rodzina miała wgląd w dokumentację, a po jego śmierci bliscy chcą np. ubiegać się o odszkodowanie związane z leczeniem.

Projekt wciąż wywołuje kontrowersje – zarówno wśród posłów, jak i w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia podkreślano, że jest to kwestia budząca wątpliwości moralne i każdy musi rozstrzygnąć ją we własnym sumieniu. Prace nad ustawą trwają ponad rok. Zmienić mają się przepisy dotyczące zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci. Dostęp do nich zostanie poddany kontroli sądowej. Projekt pozwoli bliskim na uzyskanie dokumentacji medycznej zmarłego także w sytuacji, gdy za życia nie upoważnił ich do wglądu do niej. Równocześnie daje choremu prawo zadeklarowania sprzeciwu wobec jej udostępnienia rodzinie.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane