statystyki

NFZ chce w przyszłym roku wydać więcej, niż zaplanował

autor: Agata Szczepańska24.10.2018, 08:40; Aktualizacja: 24.10.2018, 09:10
NFZ

NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia czeka na odpowiedź resortu finansów w sprawie zmiany przyszłorocznego planu finansowego. – Wystąpiliśmy o korektę wskaźników makroekonomicznych, którymi posługiwaliśmy się w maju przy tworzeniu planu – mówi prezes Andrzej Jacyna.

W przyszłym roku na świadczenia fundusz zamierzał wydać ponad 83 mld zł. Tak wynika z planu zatwierdzonego we wrześniu. Jednak zdaniem prezesa NFZ pieniędzy może być więcej. A to dlatego, że ściągalność składki już teraz jest wyższa od planowanej. – Ubezpieczeni zapłacili składkę, powinni otrzymać świadczenia. Nie widzę żadnych przyczyn, dla których mielibyśmy te środki zatrzymać, nie uruchamiając ich w planie finansowym w tym roku. I podobnie jest w przyszłym. Jeśli rząd podjął decyzję o zmianie płacy minimalnej, jest oczywiste, że będzie to miało wpływ na wzrost wynagrodzeń w ogóle i zaowocuje wzrostem składki. Trzeba to uwzględnić na etapie planowania – przekonuje Andrzej Jacyna.

Jak podkreśla, zmiana planu na 2019 r. jest we wstępnej fazie rozmów z Ministerstwem Finansów, jednak fundusz do końca października powinien przedłożyć propozycje świadczeniodawcom na cały przyszły rok i te dodatkowe pieniądze – w jego ocenie – powinny być w nich uwzględnione. – Oczekujemy na nowe składniki makroekonomiczne – mówi.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane