statystyki

NFZ chce w przyszłym roku wydać więcej, niż zaplanował

autor: Agata Szczepańska24.10.2018, 08:40; Aktualizacja: 24.10.2018, 09:10
NFZ

NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia czeka na odpowiedź resortu finansów w sprawie zmiany przyszłorocznego planu finansowego. – Wystąpiliśmy o korektę wskaźników makroekonomicznych, którymi posługiwaliśmy się w maju przy tworzeniu planu – mówi prezes Andrzej Jacyna.

W przyszłym roku na świadczenia fundusz zamierzał wydać ponad 83 mld zł. Tak wynika z planu zatwierdzonego we wrześniu. Jednak zdaniem prezesa NFZ pieniędzy może być więcej. A to dlatego, że ściągalność składki już teraz jest wyższa od planowanej. – Ubezpieczeni zapłacili składkę, powinni otrzymać świadczenia. Nie widzę żadnych przyczyn, dla których mielibyśmy te środki zatrzymać, nie uruchamiając ich w planie finansowym w tym roku. I podobnie jest w przyszłym. Jeśli rząd podjął decyzję o zmianie płacy minimalnej, jest oczywiste, że będzie to miało wpływ na wzrost wynagrodzeń w ogóle i zaowocuje wzrostem składki. Trzeba to uwzględnić na etapie planowania – przekonuje Andrzej Jacyna.

Jak podkreśla, zmiana planu na 2019 r. jest we wstępnej fazie rozmów z Ministerstwem Finansów, jednak fundusz do końca października powinien przedłożyć propozycje świadczeniodawcom na cały przyszły rok i te dodatkowe pieniądze – w jego ocenie – powinny być w nich uwzględnione. – Oczekujemy na nowe składniki makroekonomiczne – mówi.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane