Ponad 686,5 mln zł więcej na świadczenia zdrowotne przewiduje projekt zmiany tegorocznego planu finansowego funduszu. Oznacza to zwiększenie nakładów o 0,90 proc. Plan zaopiniować mają w tym tygodniu posłowie. Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w tej sprawie zaplanowane jest na dziś, a komisji finansów – na jutro.
Jak tłumaczy Fundusz, przesłanką do zmian jest lepszy, niż prognozowano, spływ składek. Należności z ZUS są większe o 515 mln zł, a z KRUS – o 13 mln zł.
Zwiększone środki na świadczenia zostaną podzielone pomiędzy poszczególne oddziały NFZ według algorytmu (czyli nie na podstawie zgłaszanych potrzeb). Najwięcej, ponad 14,6 proc. tej sumy, dostanie Mazowsze – ponad 100 mln zł. Sporą część otrzymają oddziały śląski (ponad 83 mln zł, czyli 12,1 proc.), wielkopolski (61,7 mln zł, prawie 9 proc.) i małopolski (blisko 60 mln zł – 8,7 proc.). Najmniej dostaną oddziały opolski i lubuski (ok. 2,5 proc., czyli po kilkanaście milionów).
Reklama
Wzrosną nakłady m.in. na podstawową opiekę zdrowotną (o ponad 332 mln zł, co oznacza 3,1 proc. więcej, niż planowano). Ich zwiększenia od dłuższego czasu domagają się lekarze rodzinni, podnosząc, że ich dziedzina jest dramatycznie niedofinansowana.
Ponad 111 mln zł trafi do szpitali (wzrost o 0,26 proc.). Z tej sumy 1 mln zł przeznaczony będzie na programy lekowe, a 4 mln zł – na chemioterapię. Po milionie złotych trafi na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz rehabilitację, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS). To zwyżki w granicach 0,2–0,4 proc. w stosunku do planu na ten rok. Dodatkowe 109,6 mln zł przeznaczone zostanie na refundację leków.

Reklama
Również 1 mln zł dodatkowo zaplanowano na opiekę paliatywną i hospicyjną. O 1,8 mln zł wzrosnąć mają środki na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
Zmniejszyć się mają nakłady na świadczenia udzielone w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej. NFZ szacuje, że koszty z tego tytułu w tym roku nie powinny przekroczyć 70 mln zł, podczas gdy zaplanowano na nie 75 mln zł. W związku z tym zaoszczędzonych 5 mln zł trafi na inne cele.
Poprzednia zmiana tegorocznego planu finansowego NFZ nastąpiła na początku września. Wówczas zasilono go sumą ok. 1,3 mld zł. Były to środki z funduszu zapasowego. Wtedy najbardziej zwiększono budżety szpitali – o ok. 800 mln zł. Spory zastrzyk finansowy dostały też poradnie działające w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – ok. 300 mln zł.