statystyki

Oznaczenie na recepcie umożliwi kupno leku online

autor: Agata Szczepańska01.08.2018, 17:00
Pomysł wzbudził wiele kontrowersji i obaw, że otworzy furtkę do nadużyć

Pomysł wzbudził wiele kontrowersji i obaw, że otworzy furtkę do nadużyćźródło: ShutterStock

Recepty dla osób z niepełnosprawnością mają być oznaczone specjalnym kodem. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przy internetowej sprzedaży leków dla tej grupy chorych. Takie rozwiązanie ma się znaleźć w rozporządzeniu w sprawie recept.

Nad nowelizacją tego dokumentu pracuje obecnie resort zdrowia.

Ustawa o informacji w ochronie zdrowia, która czeka właśnie na podpis prezydenta, umożliwia osobom z niepełnosprawnością zamawianie leków na receptę do domu. To nowe rozwiązanie, bo obecnie wysyłkowo można kupować jedynie leki dostępne bez recepty. Resort jednak postanowił rozszerzyć tę możliwość – ale tylko dla tej szczególnej grupy pacjentów. Ma to być kolejne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych.

Pomysł wzbudził wiele kontrowersji i obaw, że otworzy furtkę do nadużyć. Ministerstwo zapewniało, że dołoży starań, by cały proces odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów ma być specjalny kod na recepcie. Ma on służyć weryfikowaniu, czy osoba zamawiająca lek do domu rzeczywiście legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności. Podczas prac nad nowym rozwiązaniem często padało pytanie, jak będzie to sprawdzane.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane