Recepty dla osób z niepełnosprawnością mają być oznaczone specjalnym kodem. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przy internetowej sprzedaży leków dla tej grupy chorych. Takie rozwiązanie ma się znaleźć w rozporządzeniu w sprawie recept.

Nad nowelizacją tego dokumentu pracuje obecnie resort zdrowia.
Ustawa o informacji w ochronie zdrowia, która czeka właśnie na podpis prezydenta, umożliwia osobom z niepełnosprawnością zamawianie leków na receptę do domu. To nowe rozwiązanie, bo obecnie wysyłkowo można kupować jedynie leki dostępne bez recepty. Resort jednak postanowił rozszerzyć tę możliwość – ale tylko dla tej szczególnej grupy pacjentów. Ma to być kolejne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych.
Pomysł wzbudził wiele kontrowersji i obaw, że otworzy furtkę do nadużyć. Ministerstwo zapewniało, że dołoży starań, by cały proces odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów ma być specjalny kod na recepcie. Ma on służyć weryfikowaniu, czy osoba zamawiająca lek do domu rzeczywiście legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności. Podczas prac nad nowym rozwiązaniem często padało pytanie, jak będzie to sprawdzane.
– W pierwotnej treści przepisów jedyną formą było oświadczenie, ale uznaliśmy, że należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie, bo samo oświadczenie, aby umożliwić dostęp do tej wygodnej formy, jaką jest sprzedaż wysyłkowa, to za mało – tłumaczył podczas prac nad ustawą wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Dlatego w rozporządzeniu w sprawie recept, które zawiera m.in. załącznik określający specjalne uprawnienia i przepisy, na podstawie których one są nadawane, ma zostać określony unikalny kod, którym będzie posługiwał się lekarz w momencie wystawienia recepty.
– Lekarz będzie mógł tym kodem oznaczyć receptę, aby była pewność, iż pacjent posiada uprawnienia niezbędne do skorzystania z tego rozwiązania – wyjaśniał wiceminister.
Inne zabezpieczenie przed ewentualnymi nieprawidłowościami to możliwość sprzedaży wysyłkowej wyłącznie na podstawie e-recepty. To zdaniem resortu zapewnia pełną transparentność całego procesu. Poza tym zajmować się tym mają tylko apteki i punkty apteczne, co według ministerstwa powinno gwarantować bezpieczeństwo. Zamawianie leków na receptę ma odbywać się na takich samych zasadach jak leków bez recepty, a ta procedura jest szczegółowo opisana w przepisach.
Etap legislacyjny
Ustawa przed podpisaniem przez prezydenta