statystyki

Protesty w służbie zdrowia niemal pewne

autor: Agata Szczepańska26.07.2018, 07:11; Aktualizacja: 26.07.2018, 08:12
Nie tylko największe centrale związkowe rozważają protest. Porozumienie z pielęgniarkami wzburzyło też ratowników medycznych.

Nie tylko największe centrale związkowe rozważają protest. Porozumienie z pielęgniarkami wzburzyło też ratowników medycznych.źródło: ShutterStock

Solidarność wzywa do rozpoczęcia przygotowań do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, a ratownicy zapowiadają „naprawdę dotkliwy protest na wrzesień”

Czarę goryczy w środowisku przelało niedawne porozumienie ministra zdrowia z pielęgniarkami, a także przyjęcie przez rząd nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych, w kształcie – jak podkreślają związkowcy – niezadowalającym nikogo.

Dziś odbędzie się specjalne posiedzenie trójstronnego zespołu branżowego ds. ochrony zdrowia. O jego zwołanie – po informacji o porozumieniu z pielęgniarkami – apelowali pracodawcy, wraz z Solidarnością i OPZZ. Tego samego dnia Solidarność zwołała w trybie nadzwyczajnym Konwent Przewodniczących Regionalnych Sekcji Zdrowia. Wcześniej Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia wezwała wszystkich przewodniczących Komisji Zakładowych, Sekcji Regionalnych i Sekcji Krajowych do rozpoczęcia przygotowań do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Porozumienie z pielęgniarkami wzburzyło środowisko i odebrane zostało jako szczególne traktowanie wybranej grupy zawodowej, choć poprawy warunków pracy domagają się także inni pracownicy medyczni.

Związkowcy wyjdą na ulice

Maria Ochman, szefowa sekcji zdrowotnej w NSZZ „Solidarność”, nie ukrywa, że ma to związek z porozumieniem pomiędzy resortem zdrowia a samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek, a także przyjęciem przez rząd projektu nowelizacji ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1473).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • hej !(2018-07-26 17:34) Zgłoś naruszenie 20

  kiedy, za których "rządów" nie było protestów --- "białych"...?

  Odpowiedz
 • ?(2018-07-26 09:09) Zgłoś naruszenie 10

  sztafeta protestów, czy był taki czas, gdy nie było protestów, kiedy prawica obieła rządzenie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zofia(2018-07-26 17:08) Zgłoś naruszenie 10

  Protesty pielęgniarek solą w oku? Przecież te protesty NIC NIE DAŁY!!! Ot, przesunięcie pieniędzy z jednej kupki do innej! Jeszcze raz zakpiono z pielęgniarek! Jak można powoływać się na to co one niby "uzyskały", skoro nie uzyskały nic! Po prostu Nie miały siły już protestować, poddały się. Ale to raczej nie koniec! PIELĘGNIARKI JESZCZE SIĘ ODEZWĄ! Ale na razie nie powołujcie się na to co uzyskały, bo nie uzyskały NIC!

  Odpowiedz
 • RAMZES12(2018-07-26 16:20) Zgłoś naruszenie 10

  NA TO PIENIĘDZY NIE MA I NIE BĘDZIE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pragmatyk(2018-07-27 11:46) Zgłoś naruszenie 10

  przecież to co oni robią to czysta kalkulacja. Dostają te grupy społeczne które można przekupić dając jakiś ochłap. W tym wszystkim chyba chodzi o to by jak najmniejszą kasą obdzielić jak najwięcej i zyskać przez to kolejne rzesze wyznawców. 100 zł dla górnika raczej go nie przekona, ale 100 dla emeryta już tak - głos kupiony. Dopóki ludziom (a właściwie części mogącej zapewnić PIS rządzenie) kasa się na koncie zgadza dopóty te rządy będą trwać. Ideolodzy mogą protestować, robić marsze wiece a i tak to nic nie da.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane