statystyki

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta: Darmowy szpital dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

autor: Agata Szczepańska10.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:32
szpital lekarz

Projekt ma być przyjęty w czwartym kwartale tego roku.źródło: ShutterStock

Z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w placówce medycznej rodzice nie mogą być obciążeni opłatą; to samo dotyczy opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zwolnienie ma im zagwarantować im ma nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Odciążenie rodziców małych pacjentów z ponoszonychopłat za towarzyszenie im podczas pobytu w szpitalu resort zdrowia zapowiedział już kilka miesięcy temu. Teraz do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt, który ma te deklaracje zrealizować. Pozytywną niespodzianką jest objęcie analogicznymi zapisami również opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, przyznaje, że obecnie te osoby nie zawsze mają w szpitalach zapewnioną opiekę osób bliskich, co powoduje problemy. – Często dotyczy to specyficznych problemów ruchowych – dużej wiotkości czy znacznych niedowładów. A domownik jest najlepiej obeznany w tym, jak pomóc takiej osobie. Ale przede wszystkim chodzi o komunikację – to jest ogromny kłopot, sygnalizowany często przez opiekunów. Dotyczy to głównie osób niemówiących, posługujących się alternowanymi metodami, które potrzebują tłumacza, i osób z intelektualną niepełnosprawnością, które mają trudności z werbalizowaniem swoich odczuć czy wyrażaniem zgody na różne procedury medyczne – wskazuje ekspertka.

Zwraca uwagę, że personel medyczny nie zawsze jest w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobie z niepełnosprawnością. – Tak jak przy małych dzieciach. Nie wystarczy, że ktoś będzie do takiej osoby zaglądał, potrzebuje ona stałej obecności opiekuna, również w nocy. Poza tym są zabiegi, czynności intymne, które zawsze wykonują osoby bliskie, cieszące się zaufaniem podopiecznego – dodaje dr Dudzińska.

Resort zdrowia wskazuje, że propozycja ta jest spójna z rozwiązaniami ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 932).


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane