statystyki

Cesja umowy z NFZ, a ważność deklaracji wyboru [OPINIA]

autor: Dr n. praw. Sebastian Sikorski12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:14
Należałoby więc przyjąć, że w przypadku zgody właściwego dyrektora oddziału NFZ cesja umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest dopuszczalna ze wszelkimi tego konsekwencjami.

Należałoby więc przyjąć, że w przypadku zgody właściwego dyrektora oddziału NFZ cesja umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest dopuszczalna ze wszelkimi tego konsekwencjami.źródło: ShutterStock

Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia (cesja) jest coraz bardziej powszechne. W praktyce przesłanki za dokonaniem tej czynności mogą być różne.

Może być to zarówno chęć połączenia kilku przychodni, ale też przejście lekarza na emeryturę i zaprzestanie wykonywania pracy oraz przekazania swojej praktyki następcom. Umowa cesji jest więc najprostszym i najtańszym sposobem przeniesienia praw i obowiązków. Wydawać by się mogło, że również NFZ powinien być zainteresowany bezkolizyjnym przejściem praw i obowiązków wynikających z takiej umowy, w celu zapewnienia pacjentom ciągłości udzielania świadczeń. W praktyce występują na tym tle liczne trudności.

N a wstępie należy poczynić kilka uwag natury ogólnej. Zgodnie z przepisem art. 509 ust. 1 kodeksu cywilnego przez cesję należy rozumieć umowę, na mocy której wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Celem i skutkiem tej umowy jest więc przejście na nabywcę ogółu praw i obowiązków. Zgodnie z przepisem art. 155 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1938 ze zm. – dalej u.ś.o.z.), do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Jednocześnie ust. 5 tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że jeżeli umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie stanowi inaczej, przeniesienie na osobę trzecią praw i obowiązków wynikających z umowy wymaga pisemnej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane