statystyki

Są środki na dodatkowe leczenie. Dla niektórych

autor: Klara Klinger05.06.2018, 08:54; Aktualizacja: 05.06.2018, 09:13
Szpital

Szpitalźródło: ShutterStock

Lepszy dostęp do wyrobów medycznych i rehabilitacji dla niepełnosprawnych, usuwania zaćmy, wszczepiania endoprotez, badań tomografem i rezonansem oraz wyższe wynagrodzenia lekarzy – do września NFZ chce „dosypać” 1,5 mld zł na leczenie. Część ma pochodzić z bieżącego budżetu (około miliarda). Zgodę na uruchomienie 500 mln zł z rezerwy NFZ mają dać Ministerstwa Zdrowia i Finansów.

Zwiększenie środków wynika przede wszystkim z konieczności realizacji ustawy wprowadzającej nielimitowaną rehabilitację dla pacjentów z wysokim stopniem niepełnosprawności, a także zapewnienie im łatwiejszego dostępu do wyrobów medycznych (m.in. wózków czy pieluchomajtek). Na ten cel ma być przeznaczone w sumie do końca roku 450 mln zł.

Fundusz chciałby także skrócić kolejki, przynajmniej w niektórych obszarach. Postawił głównie na zabiegi usuwania zaćmy oraz wszczepianie endoprotez. Na ten cel chce do września przeznaczyć dodatkowe 180 mln zł (60 mln zł z tej kwoty będzie przeznaczone na usuwanie zaćmy). Zmienia również przepisy w tym zakresie, tak, aby leczenie przebiegało sprawniej.

Jak przekonuje Maciej Miłkowski, wiceprezes NFZ ds. finansowych, fundusz ma nadzieję, że skrócą się również kolejki do badania tomografem i rezonansem. Na ten cel planowane jest dodatkowe 2 mln zł. To, jak przekonują autorzy zmiany planu finansowego NFZ na rok 2018, kontynuacja rozpoczętego w 2017 r. procesu zmniejszania kolejek. Zakłada on również polepszenie sytuacji osób dializowanych: dodatkowe środki mają się znaleźć na hemodializoterapię i hemodializoterapię z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru.

Dodatkowe pieniądze są też potrzebne na obiecane przez ministra zdrowia wynagrodzenia dla lekarzy, którzy zarabiają mniej niż 6,7 tys. zł i pracują na etat w jednym publicznym szpitalu. Różnicę między tą kwotą a tym, co dotychczas zarabiali, NFZ przekaże dyrektorom szpitali. To także pieniądze dla ratowników medycznych, którzy mieli dostać dawno temu obiecane podwyżki – dwa razy po 400 zł.

W sumie projekt zmiany planu finansowego na ten rok przewiduje wzrost nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich NFZ o prawie miliard złotych. Skąd na to pieniądze? Z jednej strony z wyższego niemal o 600 mln zł spływu składki z ZUS. Ale także z oszczędności i lokat.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane