statystyki

Lekarz POZ nie zastąpi specjalisty

autor: Agata Szczepańska06.06.2018, 17:00
Resort zdrowia argumentował też, że część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ.

Resort zdrowia argumentował też, że część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ.źródło: ShutterStock

Zniesienia skierowań do dermatologa i okulisty chce rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Wprowadzając ten wymóg, resort zdrowia argumentował, że często chorzy zgłaszają się do tych specjalistów z problemami, które może rozwiązać lekarz rodzinny. Rzecznik wskazuje, że doświadczenia pacjentów tego nie potwierdzają.

Skierowania konieczne są, aby skorzystać z usług większości specjalistów, jest jednak kilka wyjątków od tej reguły – nie trzeba ich mieć m.in. do ginekologa, onkologa czy psychiatry. W przypadku dermatologów i okulistów wymóg posiadania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wprowadzono w 2015 r. Miało to skrócić kolejki do poradni.

Zmiany te, jak przypomina Bartłomiej Chmielowiec, zostały poprzedzone analizą Narodowego Funduszu Zdrowia, wskazującą, że większość pacjentów podczas wizyty specjalistycznej wymagała jedynie podstawowego badania, które mógłby wykonać lekarz POZ. Resort zdrowia argumentował też, że część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane