statystyki

Rocznica apteki dla aptekarza: Ceny nie wzrosły o kilkanaście procent, a większość aptek nie upadła

autor: Patryk Słowik22.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:34
Przed wejściem w życie nowelizacji jej przeciwnicy podkreślali również, że pogorszy się dostępność do medykamentów na terenach wiejskich.

Przed wejściem w życie nowelizacji jej przeciwnicy podkreślali również, że pogorszy się dostępność do medykamentów na terenach wiejskich.źródło: ShutterStock

Ceny leków wcale nie wzrosły o kilkanaście procent, większość aptek nie upadła, a na terenach wiejskich placówek jest więcej, choć straszono, że będzie mniej. To kluczowe wnioski resortu zdrowia i samorządu aptekarskiego przedstawione podczas spotkania z okazji rocznicy opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizacji prawa farmaceutycznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1015), potocznie nazywanej apteką dla aptekarza.

– Przedstawiciele dużych sieci aptecznych rok temu grozili wszelkimi możliwymi kataklizmami. Nic z ich czarnowidztwa się nie sprawdziło - przekonuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ceny leków co prawda wzrosły rok do roku o ok. 5 proc., ale to standardowy wzrost, gdy porównać dane z latami ubiegłymi. Liczba aptek z miesiąca na miesiąc spada o kilkadziesiąt. Ale nadal jest ich w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca bardzo dużo.

– Mamy ok. 15 tys. aptek, czyli na jedną placówkę przypada ok. 2,5 tys. pacjentów. W Wielkiej Brytanii jest 5466 pacjentów na aptekę, a w Niemczech 4588 osób na placówkę – podkreśla Marek Tomków. I dodaje, że nie może w związku z tym być mowy o pogorszeniu się dostępu Polaków do leków.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane