statystyki

Rocznica apteki dla aptekarza: Ceny nie wzrosły o kilkanaście procent, a większość aptek nie upadła

autor: Patryk Słowik22.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:34
Przed wejściem w życie nowelizacji jej przeciwnicy podkreślali również, że pogorszy się dostępność do medykamentów na terenach wiejskich.

Przed wejściem w życie nowelizacji jej przeciwnicy podkreślali również, że pogorszy się dostępność do medykamentów na terenach wiejskich.źródło: ShutterStock

Ceny leków wcale nie wzrosły o kilkanaście procent, większość aptek nie upadła, a na terenach wiejskich placówek jest więcej, choć straszono, że będzie mniej. To kluczowe wnioski resortu zdrowia i samorządu aptekarskiego przedstawione podczas spotkania z okazji rocznicy opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizacji prawa farmaceutycznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1015), potocznie nazywanej apteką dla aptekarza.

– Przedstawiciele dużych sieci aptecznych rok temu grozili wszelkimi możliwymi kataklizmami. Nic z ich czarnowidztwa się nie sprawdziło - przekonuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ceny leków co prawda wzrosły rok do roku o ok. 5 proc., ale to standardowy wzrost, gdy porównać dane z latami ubiegłymi. Liczba aptek z miesiąca na miesiąc spada o kilkadziesiąt. Ale nadal jest ich w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca bardzo dużo.

– Mamy ok. 15 tys. aptek, czyli na jedną placówkę przypada ok. 2,5 tys. pacjentów. W Wielkiej Brytanii jest 5466 pacjentów na aptekę, a w Niemczech 4588 osób na placówkę – podkreśla Marek Tomków. I dodaje, że nie może w związku z tym być mowy o pogorszeniu się dostępu Polaków do leków.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane