Epidemia niezbadanych suplementów. Produkty trafiają na rynek, zanim zostaną przetestowane

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto16.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 18.05.2018, 11:00
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badania suplementów diety, ale są one ograniczone, bo – jak tłumaczy Jan Bondar, rzecznik GIS – budżet tej instytucji jest mały

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badania suplementów diety, ale są one ograniczone, bo – jak tłumaczy Jan Bondar, rzecznik GIS – budżet tej instytucji jest małyźródło: ShutterStock

Produktów przybywa tak szybko, że na aptecznych półkach lądują, nim ktokolwiek zdąży je przetestować. Lekarze chcą z tym skończyć.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • omnia(2018-05-16 10:36) Zgłoś naruszenie 241

  czemu apteki w ogóle sprzedają suplementy? skoro to środki spożywcze, niech się sprzedają w sklepach spożywczych. wtedy klienci wiedzieliby co jest lekiem, a co tylko go udaje. proste.

  Odpowiedz
 • można i tak(2018-05-16 09:24) Zgłoś naruszenie 201

  Wystarczy, by producent suplementu był obowiązany płacić za kontrolę przez GIS (za badanie zgodności składu z opisem), a badanie było przeprowadzane 4-6 razy w roku na produktach z zakupów kontrolowanych w aptekach. Dla producenta to wydatek niewielki, dla GIS środki na badania, a dla pacjentów gwarancja stałości składu w danej serii. Producent, który nie wniósłby opłaty rocznej za badania musiałby wycofać produkt z rynku.

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-05-16 11:57) Zgłoś naruszenie 91

  Czy w tym kraju KTOŚ ZA COŚ ODPOWIADA? Zwykły szaraczek zatrudniony za minimalną tylko odpowiada za zleconą pracę i za zaniechania.

  Odpowiedz
 • Zdrowy rozsądek (2018-05-16 13:35) Zgłoś naruszenie 82

  Ludzie ratują się suplementami poniważ na wizytę u lekarza trzeba czekać miesiącami lub latami . Poza tym dziś młodzi lekarze nie majà wiedzy o np. ziołach , które niejednokrotnie w drobnych dolegliwościach ale i w ooważnych są niezwykle cenne jako środki wspomagające leczenie . Do tego HOMEOPATIA w Polsce uważana jest za ,, czry mary,, gdy wiele rozwiniętych krajów na świecie czerpie z homeopatii . Mało tego homeopatia jest refundowana przez państwo . Homeopatią leczone sà zwierzęta . Niech mi ktoś wytłumaczy czy koń , krowa czy pies zdrowie dlatego że wierzy w homeopatię ? Wypróbowałam na sobie i to działa wbrew opiniom Naczelnej Rady Lekarskiej . Po co do złagodzenia dolegliwości używać dynamitu skoro pomagają zioła , suplementy czy bo homeopatia . Mój roczny wnuk ma Wedlug lekarzy ma atopowe zapalenie skóry . Diagnoza - maści w tym sterydowe , leki dla alergików - to wszystko nic nie dało . Mądry lekarz poradził zdrową dietę eliminacyjną + kultury bakterii jelitowych ( ponieważ jelita tak małego dziecka nie mają jeszcze wykształconych niezbędnych kultur bakterii) . Nowa diagnoza bez zbędnej chemii to strzał w dziesiątkę. Dlatego ludzie sami ratują się suplementacją , ziołami , homeopatią , medycyną naturalną czy dalekiego wschodu , bioenergoterapeutami wszelkiej maści bo poprostu szukają ratunku dla siebie lub majbliższych przy częstej niemocy państwowej służby zdrowia . Oczywiście wskazany jest przy tym ZDROWY ROZSĄDEK . Nie można więc zabraniać ludziom szukania pomocy dla siebie . A zatruć można się wszystkim łykając duże ilości . Nawet sól kuchenna jest trucizną . Wszystko zależy od dawki .

  Odpowiedz
 • Iwona(2018-05-16 10:01) Zgłoś naruszenie 80

  "Tymczasem wprowadzenie leku na rynek zajmuje 20 lat, a OTC (produkty bez recepty - red.) - dwa lata ..." OTC to też SĄ LEKI, tyle że bez recepty. Od suplementów różni je przepaść. Nie utożsamiać LEKÓW bez recepty z suplementami bo to nie to samo! Suplementy nie maja przebadanego składu i są produktami żywnościowymi z punktu widzenia przepisów. Zawsze pytać w aptece o LEK a nie suplement diety bo aptekarze wciskają suplementy mając na nich większą marżę. Nie dziwię się bo wyprodukowanie leku to badania a to kosztuje. A suplementy nie są badane pod kątem dokładnego składu, ilości substancji czynnej. I w hurcie kosztują grosze a w aptece już tyle samo co leki bez recepty o podobnym składzie. Na przykład nie można uświadczyć ostatnio w aptekach LEKU z węglem aktywnym, za to jest masa suplementów z węglem, które są do NICZEGO.

  Odpowiedz
 • Oborowa(2018-05-16 14:59) Zgłoś naruszenie 71

  Podejrzewam,że apteki więcej zarabiają na suplementach niż na lekach.

  Odpowiedz
 • emeryt(2018-05-16 14:15) Zgłoś naruszenie 32

  Wprowadzić przepis ustawowy , że apteka która sprzedaje suplementy diety bez atestu jakościowego podlega likwidacji z urzędu . Producent który dopuścił się oszustwa i wprowadził w błąd aptekę podlega karze 20 lat pracy przymusowej w kamieniołomach . Za miskę zupy i kawałek chleba z dodatkiem jego suplementu.

  Odpowiedz
 • KruczekJanusz(2018-05-16 09:24) Zgłoś naruszenie 36

  Lekarzyny nie wiedza ze wprowadzanie do obrotu reguluje prawo , oświadczenia itd . Woleli by żeby każdy przyszedł do nich po leki i ich niesamowite i nardzo tanie terapie najlepiej długofalowe . Będą krzyczeć bo Oni chcą chorego narodu , który klęczy przed ich drzwiami i błaga o pomoc , suple to prewencja w niektórych przypadkach wiec to musi ich boleć , szczególnie finansowo :)

  Odpowiedz
 • pacjent(2018-05-26 15:26) Zgłoś naruszenie 00

  A jak pacjent jest oszukany w aptece ze zamiast leku dostaje jakis niewiadomy kartonik bo aptekarze wciskaja na sile jakies kartoniki z niewiadomymi prochami i za takie cos powinna byc kara.Jka pacjent nie otrzymuje leku z recepty a wciskany kartonik z niewiadomo czym to gdzie sie ma udac bo pacjenci nie wiedza o zadnych prawach w tym kierunku

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane