statystyki

Walka o całkowity zakaz reklamy leków

autor: Patryk Słowik27.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 27.02.2018, 08:29
Toczą się prace nad zmianą przepisów, ale obejmą one tylko reklamę suplementów diety.

Toczą się prace nad zmianą przepisów, ale obejmą one tylko reklamę suplementów diety.źródło: ShutterStock

Coraz więcej Polaków narzeka na promowanie produktów leczniczych i suplementów diety. W Ministerstwie Zdrowia wielu urzędników najchętniej wprowadziłoby całkowity zakaz reklamy. Przedsiębiorcy jednak stanowczo protestują. Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty PASMI w swym najnowszym stanowisku przekonuje, że tak restrykcyjna regulacja byłaby sprzeczna z prawem unijnym.

O wprowadzeniu zakazu reklamy leków i suplementów mówi się co najmniej od kilkunastu miesięcy. Teraz temat ożył, jako że do Ministerstwa Zdrowia trafiła w tej sprawie petycja. Jej autor – apelując o przygotowanie projektu ustawy zabraniającego reklamy – powołuje się na stanowisko prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z września 2016 r. Wówczas samorząd lekarski wskazał, że „należy rozważyć wprowadzenie w Polsce zakazu reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety”. I dodał, że „jeżeli wprowadzenie takich zmian musiałoby wymagać zmiany przepisów prawa UE, to z uwagi na wagę problemu należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do zmiany tych przepisów, aby dawały one państwom członkowskim prawo do wprowadzenia ograniczeń reklamy takich produktów, w tym również całkowitego zakazu reklamy kierowanej do społeczeństwa”.

Producenci leków uważają jednak, że powoływanie się dziś na stanowisko prezydium NRL sprzed półtora roku jest pozbawione sensu. Powód?


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ala(2018-10-23 09:52) Zgłoś naruszenie 60

  Przede wszystkim za dużo reklam leków- potrafi być ich 7 po kolei, jedna inna reklama i następnych 5 leków. Masakra. Nie chcemy tego oglądać!

  Odpowiedz
 • mgr farm.(2018-02-28 19:07) Zgłoś naruszenie 51

  Podróżując po Europie w każdym hotelu w rożnych państwach włączałam telewizor w celu obserwacji bloków reklamowych. Za granicą zdarzają się reklamy leków, są one jednak emitowane pojedynczo i w formie krótkiej informacji o leku. Nigdzie, w żadnym z państw (Słowacja, Węgry, Chorwacja) nie widziałam tak nachalnego bombardowania reklamami leków i suplementów o bzdurnej i głupawej treści. Polskie reklamy leków to żenada, ale i potężne zagrożenie dla konsumenta, któremu wmawia się, że wszystko w aptece jest bezpieczne.

  Odpowiedz
 • Dx(2019-03-02 22:59) Zgłoś naruszenie 30

  Zróbcie coś z tym bo to już jest nie do wytrzymania. Jeżeli trzeba, zmieńcie prawo. Nie można dłużej aż tak ogłupiać ludzi. To już dawno przekroczyło granice dobrego smaku. Ileż można słuchać o biegunkach, zaparciach, erekcji i innych *********** Opanujcie się idioci którzy tworzycie ten syf!!!

  Odpowiedz
 • Ces (2019-02-07 22:16) Zgłoś naruszenie 10

  Nasz kraj potrzebuje rewolucji , oraz masowej egzekucji polskich polityków za zdradę naszego kraju w imię pieniędzy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane