statystyki

Przymus bezpośredni pod lupą resortu zdrowia

autor: Agata Szczepańska10.05.2018, 17:00
Zdaniem dyrektorów nowe przepisy przyczyniły się do wzrostu obciążenia fizycznego i psychicznego lekarzy, którzy często niepokojeni są po godzinach pracy.

Zdaniem dyrektorów nowe przepisy przyczyniły się do wzrostu obciążenia fizycznego i psychicznego lekarzy, którzy często niepokojeni są po godzinach pracy.źródło: ShutterStock

Stosowanie obowiązujących od tego roku regulacji dotyczących unieruchamiania lub izolacji chorych sprawia szpitalom wiele problemów. Na prośbę Bartłomieja Chmielowca, rzecznika praw pacjenta, ministerstwo ponownie skonsultuje te przepisy z psychiatrami.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 882, ze zm.) przymus bezpośredni może być stosowany przez cztery godziny, a następnie przedłużany na okresy nie dłuższe niż sześć godzin. Przedłużenie wymaga uzyskania opinii innego lekarza psychiatry.

Po sygnałach od rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego (będących pracownikami biura RPP) Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do dyrektorów ponad 100 placówek z prośbą o informacje, w jaki sposób stosują ten przepis i czy sprawia im to problemy. W odpowiedzi kierujący szpitalami wskazywali przede wszystkim na brak możliwości lub poważne trudności w realizacji obowiązku zasięgania opinii drugiego lekarza psychiatry przy każdorazowym przedłużeniu stosowania unieruchomienia lub izolacji. Dotyczą one przede wszystkim placówek wieloprofilowych z oddziałami psychiatrycznymi, ale też dużych szpitali specjalistycznych. Trudności wynikają z niedoboru specjalistów, np. podczas dyżurów, kiedy lekarze pracują zmianowo.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane