Szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome - wskazała Naczelna Rada Lekarska w przyjętym stanowisku. Dodała, że około 122 mln osób zawdzięcza życie szczepieniom.

W przyjętym w piątek stanowisku NRL oceniła, że "szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi". "Są najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Potwierdzają ten fakt liczne i wiarygodne wyniki badań naukowych wysokiej jakości" - zaznaczyła Rada.

Wskazała, że szczepienia chronią przed 26 chorobami zakaźnymi i dzięki nim zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych - ospę prawdziwą. Stopniowo eliminowane są też m.in. odra i różyczka.

"Eksperci oceniają, że około 122 miliony osób zawdzięcza życie szczepieniom, bez których nie miałyby szansy przeżycia nawet okresu dzieciństwa. Zostały uratowane dlatego, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliardy dzieci przeciw chorobom takim jak odra, gruźlica, poliomyelitis, błonica, tężec, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc. Każdego roku na świecie podawanych jest około 1 miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią około 2,5 miliona osób" - przypomina Rada.

NRL wskazała, że szczepienia są najlepszą znaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych, a szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome.

Samorząd lekarski przypomniał, że zadaniem lekarzy jest przekazywanie pacjentom i społeczeństwu rzetelnej wiedzy naukowej na temat szczepionek i szczepień. "Przekazywanie nieopartych na aktualnej wiedzy medycznej informacji o szczepieniach jest niezgodne z zasadami wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty" - podkreśliła NRL.