Strach przed nowością blokuje elektroniczne zwolnienia chorobowe

autor: Klara Klinger29.03.2018, 07:13; Aktualizacja: 29.03.2018, 08:36
Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnienia

Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnieniaźródło: ShutterStock

Tysiące szkoleń i gratyfikacja dla tych, którzy zwerbują najwięcej lekarzy – ZUS ruszył ze zmasowaną akcją promocji e-zwolnienia.

Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnienia. Nie ustaje jednak lobbing na rzecz przesunięcia terminu, bo opór lekarzy przed cyfrową rewolucją jest ogromny. Kolejne spotkanie przedstawicieli lekarzy i ZUS w tej sprawie odbędzie się 4 kwietnia.

Zakład liczył, że nawet połowa lekarzy dobrowolnie przejdzie na nowy system wypełniania zwolnień elektronicznie. Ruszył on w 2016 r. Po roku średnia scyfryzowanych wynosi ok. 12 proc. I choć są miejsca, gdzie odsetek e-zwolnień dobija nawet do 30 proc., jak w Warszawie czy Słupsku, to na przykład w Lubuskiem czy Podkarpackiem, spada do 7 proc.

Część lekarzy – szczególnie starszych – ma trudności z korzystaniem z rozwiązań informatycznych. Są też miejsca, w których nie ma dostępu do internetu. Problemy z wystawieniem zwolnienia pojawiają się również podczas wizyty w domu. Do tego system ZUS zawiesza się. Nic dziwnego, że lekarze przekonują, że system powinien pozostać dobrowolny.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-04-01 17:39) Zgłoś naruszenie 01

    Wprowadzić powszechnie dobrowolne ubezpieczenia L-4 . Nie placę składki na tą część ZUSu ,nie korzystam z platnego L-4 .ZUS nie zarabia na tym ,nie placi zasiłkow ,nie kontroluje pracownikow, lekarze nie trują antybiotykami aby tylko przywrócić gościa do pracy, pracownicy swoją skladke oszczędzają lub przepija ,Ich sprawa! W stanie Oklahoma niewykorzystana skladka L-$ jest zwracana po 5 latach w formie platnego wolnego gdyż to nie jest skaldka a rezerwa finansowa dla pracownika na wypadek choroby. A u nas bierze ją Tusk na wycieczkę do Maciu Piciu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane