statystyki

Leczenie raka piersi ma być systemowe, ale indywidualne

autor: Klara Klinger07.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2018, 08:25
Dobra organizacja leczenia może poprawić jego wynik o 10 proc.

Dobra organizacja leczenia może poprawić jego wynik o 10 proc.źródło: ShutterStock

Ścierają się koncepcje terapii nowotworów piersi. Problemy to finansowanie i liczba specjalnych placówek

Utworzenie 37 ośrodków, które zajęłyby się wykrywaniem i leczeniem nowotworów piersi – Breast Cancer Units – zakłada projekt, nad którym kończy pracę Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Lada moment trafi on do Ministerstwa Zdrowia. I choć środowisko lekarskie od dawna mówi o potrzebie tworzenia takich ośrodków, nie ma zgodności co do szczegółowych rozwiązań.

Najwięcej kontrowersji budzi liczba ośrodków i sposób finansowania. W dużych centrach onkologicznych panuje pogląd, że najważniejsze jest doświadczenie placówek, które miałyby taką kompleksową opiekę oferować. Część lekarzy i pacjenci przekonują, że istotne jest to, żeby były dostępne dla pacjentów, więc trzeba brać pod uwagę ich rozmieszczenie geograficzne.

W rekomendacjach AOTMiT znalazł się zapis uwzględniający liczbę zabiegów przeprowadzonych w danym ośrodku – co najmniej 150 rocznie. Nie wzięto jednak pod uwagę doświadczenia lekarzy specjalistów, którzy mogą przecież pracować w kilku placówkach. W sumie przyjęte standardy spełnia ok. 37 ośrodków, czyli jeden na milion mieszkańców. W niektórych województwach nie byłoby jednak żadnego.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane