statystyki

Bon edukacyjny dla rezydentów – całkowicie dobrowolny

autor: Agata Szczepańska11.01.2018, 16:00
Jaka mogłaby być wysokość takiego wsparcia?

Jaka mogłaby być wysokość takiego wsparcia?źródło: ShutterStock

Bon edukacyjny może zostać przeznaczony przykładowo na kursy specjalizacyjne, hotele, materiały edukacyjne czy jakieś drogie książki - mówi wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Czy wprowadzenie „umów lojalnościowych” dla młodych lekarzy to nowy pomysł resortu zdrowia na zatrzymanie ich w Polsce?

Jest to propozycja dla osób, które są zdecydowane, że chcą się szkolić i pracować w kraju. Jeśli lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne nie chce szukać szczęścia za granicą, bo na przykład tu ma rodzinę, będzie mógł wystąpić o bon edukacyjny. Później miałby obowiązek odpracowania tego wsparcia w publicznej służbie zdrowia przez tyle miesięcy, przez ile ten bon otrzymywał.

Obecnie tego typu rozwiązania tworzone są oddolnie w wielu szpitalach – na zasadzie umów lojalnościowych. Ja sam pamiętam zamierzchłe czasy komuny, gdy brałem stypendium ufundowane z kopalni na Śląsku i nie widziałem nic złego w tym, żeby to później odpracować na rzecz jednostki, która mi płaciła. Nasza propozycja nie oznacza konieczności zwracania za studia. To będzie zupełnie dobrowolne, a odpracować lekarz będzie musiał tylko taki okres, przez jaki otrzymywał dodatkowe środki w trakcie specjalizacji.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane