statystyki

Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić rezydentów do pozostania w kraju

autor: Agata Szczepańska08.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 08.01.2018, 08:59
Projekt ma także dostosować przepisy ustawy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zapisy dotyczące klauzuli sumienia i obowiązku udzielania pomocy lekarskiej.

Projekt ma także dostosować przepisy ustawy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zapisy dotyczące klauzuli sumienia i obowiązku udzielania pomocy lekarskiej.źródło: ShutterStock

Uproszczenie zasad zatrudniania lekarzy cudzoziemców oraz wprowadzenie stypendiów dla rezydentów, które musieliby odpracować w kraju, zapowiada resort zdrowia.

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów dodano projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który ma wprowadzić zmiany w kształceniu lekarzy, w szczególności w zakresie stażu podyplomowego i szkolenia specjalizacyjnego. Nie określono na razie, kiedy nowe rozwiązania miałyby wejść w życie.

Zdaniem resortu zmiany mają umożliwić podniesienie wynagrodzeń młodych lekarzy i zachęcić ich do pracy w Polsce. Zwiększą też dostęp do wolnych miejsc specjalizacyjnych we wszystkich dziedzinach medycyny. Obecnie trzeba wybrać konkretną specjalizację i województwo, w którym ma być realizowana. Nowe przepisy pozwolą lekarzom aplikować na wolne miejsca specjalizacyjne na terenie całego kraju. Nowością będzie utworzenie jednego, centralnego systemu kwalifikacji na miejsca rezydenckie finansowane przez ministra zdrowia oraz pozostałe wolne miejsca pozarezydenckie za pomocą elektronicznego systemu prowadzonego w ramach Systemu Monitorowania Kadr Pracowników Medycznych (SMK).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane