statystyki

Refundacja: Walka o transparentność utrudni walkę o niskie ceny

autor: Emilia Świętochowska19.12.2017, 06:57; Aktualizacja: 19.12.2017, 07:54
Przedstawiciele branży sugerują nawet, że w konsekwencji udostępniania materiałów z postępowań jako informacji publicznej, dostępność leków dla pacjentów mogłaby ulec pogorszeniu.

Przedstawiciele branży sugerują nawet, że w konsekwencji udostępniania materiałów z postępowań jako informacji publicznej, dostępność leków dla pacjentów mogłaby ulec pogorszeniu.źródło: ShutterStock

Mimo krytyki Ministerstwa Zdrowia i sprzeciwu całej branży farmaceutycznej autorzy projektu ustawy o jawności życia publicznego w kolejnej wersji przepisów nie rezygnują z pomysłu odtajnienia materiałów z postępowań refundacyjnych.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. – W środę w KPRM odbędą się konsultacje międzyresortowe. Będzie to okazja do rozmowy o opinii i uwagach m.in. Ministerstwa Zdrowia – zaznacza Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, który nadzoruje prace nad projektem jawnościowym.

Lokalna specyfika

Przedmiotem największych obaw zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorstw lekowych są losy poufnych instrumentów podziału ryzyka (RSS – risk sharing) stanowiących załączniki do decyzji refundacyjnych. Są to tajne porozumienia zawierane między producentami medykamentów a resortem zdrowia, które określają np. warunki przyznania rabatu finansowego (w formie obniżki cen), zwrotu części kosztów refundacyjnych poniesionych przez państwo (pay back) czy możliwość uzyskania dodatkowych tzw. bezpłatnych linii leczenia. W pertraktacjach cenowych wnioskodawcy zastrzegają te informacje jako tajemnicę przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane