statystyki

Pacjenci chcą 17 proc. na refundację leków

autor: Agata Szczepańska19.12.2017, 07:11; Aktualizacja: 19.12.2017, 08:01
Teraz na refundację leków powinno trafiać nie więcej niż 17 proc. budżetu NFZ, w praktyce jednak na dopłaty do leków wydaje się mniej.

Teraz na refundację leków powinno trafiać nie więcej niż 17 proc. budżetu NFZ, w praktyce jednak na dopłaty do leków wydaje się mniej.źródło: ShutterStock

Organizacje wspierające chorych onkologicznie domagają się, by więcej środków przeznaczonych było na dopłaty do leków. Chciałyby też, żeby pieniądze na ten cel były wydzielone z budżetu NFZ.

Grupa organizacji pacjenckich zaapelowała wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wprowadzenie zasady przeznaczania 17 proc. środków na budżet refundacyjny. To kolejny postulat w tej sprawie. Petycję wystosowano też do firm sektora farmaceutycznego, od których pacjenci oczekują utrzymania jak najniższych cen leków.

– W ostatnich kilkunastu miesiącach mamy do czynienia z pozytywną rewolucją, jeżeli chodzi o politykę refundacyjną Ministerstwa Zdrowia. Niepokoi nas jednak, że w planie finansowym NFZ wzrost nakładów na refundację jest dużo niższy niż całkowity wzrost budżetu – mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Choć przyszłoroczny budżet NFZ wrośnie o 7,6 proc., to jego część refundacyjna tylko o 0,9 proc. Zdaniem Wiśniewskiego może to oznaczać, że ta dobra polityka nie będzie kontynuowana. – Brak rezerwy finansowej sprawia, że nawet kiedy lek zostaje wpisany na listę refundacyjną, to często oddziały wojewódzkie NFZ nie mają środków, by zakontraktować odpowiednie programy lekowe – dodaje Wiśniewski. To powoduje, że de facto pacjent nie ma dostępu do leczenia, które jest gwarantowane przez państwo.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane