statystyki

Pacjenci chcą 17 proc. na refundację leków

autor: Agata Szczepańska19.12.2017, 07:11; Aktualizacja: 19.12.2017, 08:01
Teraz na refundację leków powinno trafiać nie więcej niż 17 proc. budżetu NFZ, w praktyce jednak na dopłaty do leków wydaje się mniej.

Teraz na refundację leków powinno trafiać nie więcej niż 17 proc. budżetu NFZ, w praktyce jednak na dopłaty do leków wydaje się mniej.źródło: ShutterStock

Organizacje wspierające chorych onkologicznie domagają się, by więcej środków przeznaczonych było na dopłaty do leków. Chciałyby też, żeby pieniądze na ten cel były wydzielone z budżetu NFZ.

Grupa organizacji pacjenckich zaapelowała wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wprowadzenie zasady przeznaczania 17 proc. środków na budżet refundacyjny. To kolejny postulat w tej sprawie. Petycję wystosowano też do firm sektora farmaceutycznego, od których pacjenci oczekują utrzymania jak najniższych cen leków.

– W ostatnich kilkunastu miesiącach mamy do czynienia z pozytywną rewolucją, jeżeli chodzi o politykę refundacyjną Ministerstwa Zdrowia. Niepokoi nas jednak, że w planie finansowym NFZ wzrost nakładów na refundację jest dużo niższy niż całkowity wzrost budżetu – mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Choć przyszłoroczny budżet NFZ wrośnie o 7,6 proc., to jego część refundacyjna tylko o 0,9 proc. Zdaniem Wiśniewskiego może to oznaczać, że ta dobra polityka nie będzie kontynuowana. – Brak rezerwy finansowej sprawia, że nawet kiedy lek zostaje wpisany na listę refundacyjną, to często oddziały wojewódzkie NFZ nie mają środków, by zakontraktować odpowiednie programy lekowe – dodaje Wiśniewski. To powoduje, że de facto pacjent nie ma dostępu do leczenia, które jest gwarantowane przez państwo.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane