statystyki

Nowe uprawnienia dla dzieci z cukrzycą i niepełnosprawnych

autor: Aleksandra Kurowska23.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:48

Dostęp do refundowanych wyrobów medycznych ma być wreszcie prostszy. Na nowych rozwiązaniach skorzystają m.in. dzieci z wrodzonymi wadami czy niepełnosprawne ruchowo.

Skierowany właśnie do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wdraża m.in. zapisy rządowego programu „Za życiem”. Ale poszerza też uprawnienia innych dzieci i dorosłych. Na przykład do puli refundowanych wyrobów dodane zostaną transmiter i sensor, wykorzystywane w ramach nowego świadczenia w leczeniu cukrzycy przeznaczonego dla podopiecznych poradni specjalistycznych.

– To bardzo ważna zmiana, o którą od lat zabiegaliśmy. Urządzenia te umożliwiają monitorowanie glikemii w czasie rzeczywistym, co oznacza lepszą kontrolę stanu pacjenta oraz znacznie mniej wkłuć – ocenia prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dodaje, że badania wskazują, iż chorzy stosujący ten sprzęt z reguły osiągają lepsze wyniki leczenia. Refundację tych wyrobów otrzymają niepełnoletni z cukrzycą typu I leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brakiem objawów). Zrefundowany będzie jeden transmitera na rok. NFZ dopłaci do niego maksymalnie 1 tys. zł, a pacjent dołoży wtedy 10 proc. ceny. Sensory będą zaś przyznawane cztery na miesiąc, z limitem finansowania 150 zł za sztukę i 30 proc. odpłatnością pacjenta (tak rekomendowała agencja oceniająca technologie medyczne).

Łatwiej o zlecenie


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane