Będzie większy dostęp do leków ratujących życie

autor: Paulina Szewioła15.02.2017, 07:38; Aktualizacja: 15.02.2017, 09:01
Rząd proponuje częściową refundację leków niedostępnych w Polsce

Rząd proponuje częściową refundację leków niedostępnych w Polsceźródło: ShutterStock

Dopuszczenie częściowej refundacji leków niedostępnych w Polsce zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie zasady ratunkowego dostępu do technologii lekowych. W ramach tej procedury minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest finansowany ze środków publicznych. Musi to być jednak niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta oraz poparte wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Taka zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Wnioski o zastosowanie tej procedury mają składać świadczeniodawcy do ministra zdrowia.

Ten z kolei będzie mógł wydać zgodę indywidualną na 3-miesięczną terapię lub trzy cykle leczenia.

Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie uproszczonych zasad finansowania kontynuacji terapii, przy założeniu, że jej skuteczność zostanie potwierdzona przez lekarza. Koszt leku będzie pokrywał NFZ w wysokości wynikającej z przedstawionej faktury. Kwota nie będzie mogła być jednak wyższa niż ta określona w decyzji administracyjnej w sprawie wydania zgody.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane