Część ustaw, które mieszczą się w pakiecie zmian w służbie zdrowia, została już przyjęta; pozostałe są przygotowane - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Poinformowała, że w środę spotka się z ministrem Konstantym Radziwiłłem.

"Będzie to też okazja do tego, żebyśmy przedstawili kierunki, które przyjmiemy w służbie zdrowia w tym roku. Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i zmiany, reformy w służbie zdrowia są jednym z elementów programu PiS, kory został przyjęty do realizacji przez nasz rząd" - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Jak poinformowała, oczekuje, że minister Radziwiłł przedstawi harmonogram wprowadzania w życie poszczególnych zmian w służbie zdrowia.

"Część z tych ustaw, które mieszczą się w pakiecie zmian, zostało już przyjęte, pozostałe są przygotowane. Jesteśmy w tej chwili przed decyzją uruchomiania poszczególnych kolejnych zadań" - powiedziała premier.

Wśród zmian z służbie zdrowia planowanych przez rząd jest likwidacja NFZ - Radziwiłł zapowiadał, że nastąpi to 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienie do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Na razie MZ ułatwiło korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dzięki zmianom, które weszły w życie w zeszłym tygodniu dostęp do POZ będą mieć również osób, które choć posiadają prawo do świadczeń, nie są w stanie tego potwierdzić lub nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia.

W zeszłym roku wprowadzono bezpłatne leki dla seniorów oraz ustawę przewidującą dekomercjalizację szpitali, która - według MZ - gwarantuje zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce.

Resort pracuje obecnie m.in. nad ustawą o sieci szpitali, przepisami o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych, przygotuje też gruntowną nowelizację Prawa farmaceutycznego.