statystyki

Streżyńska: e-Dowód w wersji mobilnej? To nie będzie kolejny drogi gadżet

autor: Tomasz Żółciak17.01.2017, 07:41; Aktualizacja: 17.01.2017, 11:58
Nie jest chyba żadną tajemnicą, że cały świat rozwija się w kierunku technologii mobilnych - podkreśla minister cyfryzacji

Nie jest chyba żadną tajemnicą, że cały świat rozwija się w kierunku technologii mobilnych - podkreśla minister cyfryzacjiźródło: Materiały Prasowe

Anna Streżyńska: Z dowodu osobistego w tradycyjnej postaci nie zrezygnujemy. Ale chętnym chcemy dać możliwość korzystania z nowocześniejszego rozwiązania

Kto broni cyberbezpieczeństwa Polski?

Cały sztab ludzi. W NASK działa uruchomione przez nas Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, które doskonale sprawdziło się podczas takich wydarzeń, jak szczyt NATO w Warszawie czy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ale bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni pilnują nie tylko oni. W sumie jest kilka takich instytucji i komórek i każda z nich działa w swoim zakresie. Koordynację całego systemu zapewnia minister cyfryzacji.

Strategia ochrony naszej cyberprzestrzeni miała być przyjęta w połowie listopada.

Jest na końcowym etapie obróbki. Dokument od końca września do 7 października był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. W ich wyniku zgłoszonych zostało ponad 380 propozycji zmian. Musieliśmy je dokładnie przeanalizować i dokonać korekt strategii. Prace te zostały zakończone w II połowie listopada. Chcę, by w styczniu strategia została przedłożona Komitetowi Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, a następnie skierowana do Rady Ministrów.

Za co tak naprawdę ma odpowiadać w przyszłości resort cyfryzacji?

Dokładnie za to, co do tej pory – za cyfryzację państwa. Zadań nam nie ubywa, wręcz przeciwnie. Przejmujemy np. całą infrastrukturę informacji przestrzennej. Zgromadzone tam dane mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o różnego rodzaju usługi. Z mniejszych systemów – przechodzi do nas wykonawstwo systemu informacyjnego o zamówieniach publicznych oraz utrzymanie, a w przyszłości rozwój systemu rządowej legislacji.

Słychać głosy, że kompetencje pani resortu są stopniowo przejmowane przez MON, MSWiA, a nawet PWPW. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została liderem konsorcjum mającego przygotować polski układ scalony, który – być może – zostanie wykorzystany kiedyś w dowodach osobistych.

To kompletne bzdury, fakty czysto medialne i chyba widać z tego, co wcześniej wspomniałam, że tendencja jest dokładnie odwrotna. Są tacy, którzy stracili na tym, że to ministerstwo po czterech latach przestało być bohaterem prześmiewczych anegdot i widoczne są efekty ciężkiej rocznej pracy, a na dodatek pilnujemy publicznych pieniędzy. Proszę mi wierzyć, nikt nie dybie na kompetencje Ministerstwa Cyfryzacji, wręcz przeciwnie. Myślę, że niektórych moich pracowników może to nawet zmartwić, bo pracy im nie brakuje, a będą jej mieli jeszcze więcej. A co do PWPW, wspólnie z nią, z MSWiA oraz z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad optymalizacją koncepcji dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Ostatnio przedstawiła pani koncepcję mDokumentów. Po co właściwie nam dowód osobisty w komórce?

Nie tylko dowód osobisty, lecz także inne dokumenty. Na dobry początek, nazwijmy to, pakiet kierowcy, czyli: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie polisy OC. Wszystko to, co jest potrzebne przy kontroli drogowej. Ale na tym oczywiście nie koniec. Stopniowo będą do tego dołączane kolejne dokumenty i funkcjonalności. A po co? Dla wygody. Żeby wychodząc z domu, mógł pan zabierać ze sobą tylko klucze do auta i telefon. Przy czym, jak donoszą media, niedługo także klucze do auta i do domu będą w smartfonie. Są już prototypy, nie mówiąc o rozwiązaniach biometrycznych. Nie jest chyba żadną tajemnicą, że cały świat rozwija się w kierunku technologii mobilnych. A dzieje się tak dlatego, że są wygodne i proste. Widać to choćby po statystykach płatności mobilnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane