Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto pamiętać o tym, że nie wszystko musi pójść zgodnie z naszymi urlopowymi planami, a przykrych, losowych wypadków nigdy wykluczyć nie można. Warto więc na taką ewentualność się przygotować zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Sprawa ubezpieczenia wakacyjnego wyjazdu jest nieco ułatwiona w przypadku wykupienia wycieczki w biurze podróży. Takie wycieczki standardowo są bowiem sprzedawane wraz z pakietem ubezpieczeń, który wliczany jest w koszty wyjazdu. W dużej mierze zwalnia to turystę z konieczności zapewnienia sobie ubezpieczenia. Jest tylko jedno „ale”.

Przed wyjazdem, a najlepiej jeszcze przed wykupieniem zagranicznej wycieczki, warto zapoznać się z zaoferowanym turyście pakietem ubezpieczeniowym. Jego charakterystyka, zakres i wysokość zabezpieczenia może bowiem znacznie różnić się w zależności od miejsca docelowego wyjazdu, ceny, a także kategorii wycieczki. Jeśli turysta zwróci na to uwagę przy zakupie będzie miał szansę na wynegocjowanie korzystniejszego pakietu ubezpieczeń.

Kup ubezpieczenie turystycznie - wybierz polisę online!

Ubezpieczenie w formie EKUZ

Udając się na zagraniczne wojaże warto także zaopatrzyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana za darmo karta upoważnia jej posiadacza do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Lichtensteinie czy w Szwajcarii. Zagwarantowana w jej ramach opieka odpowiada tej, jaka obowiązuje w ramach polskiego, powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Ale uwaga - EKUZ może otrzymać wyłącznie osoba, która jest objęta ubezpieczeniem w Polsce. Posiadanie karty nie oznacza także, że wszystkie niezbędne świadczenia zostaną za granicą wykonane za darmo - ubezpieczony jest bowiem w większości przypadków zmuszony do pokrycia części kosztów leczenia. Koszty te mogą być jednak zrefundowane przez NFZ już po powrocie do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne

Turysta może też ubezpieczyć się dodatkowo wykupując prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie rozwiązanie pozwala np. na dostosowanie zakresu ubezpieczenia, a także warunków do poziomu cen opieki medycznej w kraju, w którym dana osoba chce spędzić urlop.

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy w dużej mierze od wykupionego zakresu gwarancji - turysta może bowiem zdecydować się np. na ubezpieczenie od kosztów leczenia, zgubienia bagażu, następstw nieszczęśliwych wypadków czy udzielenia natychmiastowej pomocy assistance. Na cenę ubezpieczenia wpływa także kraj, do którego udaje się turysta oraz to, czy na miejscu będzie podejmował ryzykowne zachowania – np. uprawiał sporty sklasyfikowane jako potencjalnie niebezpieczne, takie jak wspinaczka czy nurkowanie.

Porównanie Ubezpieczeń Turystycznych. Najlepszy kalkulator i porównywarka