Podróż samolotem jest obwarowana wieloma zasadami, które dotyczą co możemy, a czego nie możemy wziąć ze sobą w bagażu podręcznym. Sprawdź, zanim wyjedziesz na lotnisko.

Restrykcje dotyczące płynów obowiązują na terenie Unii Europejskiej od 2006 roku. Wprowadzono je po tym, jak okazało się możliwym wyprodukowanie ładunku wybuchowego przy użyciu niewielkich ilości cieczy. Z uwagi na zadowalający poziom bezpieczeństwa z końcem stycznia tego roku zniesiono część dotychczasowych ograniczeń.

Jak podróżować z psem? Tanimi liniami będzie ciężko>>

Z pewnymi wyjątkami, o których niżej, ograniczeniom podlegają przede wszystkim płyny. Naczelną zasadą bezpieczeństwa egzekwowaną na wszystkich lotniskach UE jest zakaz wnoszenia do samolotu płynów w pojemnikach większych niż 100 ml. Aby nie martwić się o kontrolę bezpieczeństwa w trakcie pakowania powinniśmy wszelkie płynne kosmetyki i środki higieniczne umieścicw jednym przeźroczystym i zamykanym opakowaniu o pojemności nie większej niż jeden litr. Do tego opakowania możemy włożyć płyny, przy czym każdy z nich musi być w pojemniku o maksymalnej objętości 100 ml (np. pasta do zębów, tonik, etc.). Na lotnisku podczas kontroli bezpieczeństwa taki worek z pojemnikami wykładamy na wierzch.

Jak kupować tanie loty?>>

Do bagażu podręcznego powinniśmy zapakować przedmioty wartościowe (np. aparat, laptop), ale nie powinniśmy brać ze sobą sprzętu sportowego, który powinniśmy nadać jako bagaż rejestrowany.

Na pokład samolotu nie wolno oczywiście wnosić przedmiotów i narzedzi niebezpiecznych. Zakaz ten obejmuje wszelkie rodzaje broni palnej oraz białej (z ostrzem), w tym noży i nożyczek.

Czy można swobodnie wnieść płyny, które zostały kupione w sklepie wolnocłowym? Tak, możemy na pokład samolotu wnieść dowolną ilość artykułów, w tym płynów, które kupiliśmy w sklepie wolnocłowym na danym lotnisku. Warto jednak zachować paragon z takiego zakupu, który poświadczy pochodzenie danego artykułu. W rozmiarach zakupów w sklepie wolnocłowym warto zachować zdrowy rozsądek, ponieważ nadal obowiązują nas ograniczenia wielkości bagażu podręcznego naszego przewoźnika.

Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

Na co jeszcze nie obowiązują limity? Są to wszelkie pokarmy dla dzieci, które musimy ze sobą wziąć na czas podróży do bagażu podręcznego. Ponadto limitowaniu nie podlegają także leki i płyny lecznicze, które zażywamy i są nam niezbędne w trakcie lotu. Ograniczeniom nie podlegają również płynne artykuły dietetyczne, które pasażer ma na własne potrzeby. Przepisy nie regulują dokładnie co jest płynem leczniczym, dietetycznym lub pokarmem dla dziecka. W razie wątpliwości warto wcześniej zapytać służby kontrolne na lotnisku i oczywiście zachować zdrowy umiar.