Wspinaczka w Alpach, rejs po Fiordach Norweskich, nurkowanie w okolicach hiszpańskiego przylądka Llopu, a może rodzinne zwiedzanie jednej z europejskich stolic? Pomysłów na spędzenie fantastycznej majówki nie brakuje. Planując zagraniczny wyjazd na własną rękę, warto jednak pomyśleć o ubezpieczeniu. Polisa turystyczna, której dzienny koszt równy jest cenie filiżanki espresso podawanej w kawiarni na paryskim wzgórzu Montmartre, może uchronić przed konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń, gwarantując tym samym bagaż wyłącznie pozytywnych wspomnień z urlopu.

Zaplanuj swoje wydatki

Wybierając się na majówkę, każdy z nas marzy o błogim wypoczynku. Jednak nawet najlepiej zaplanowana i przygotowana wyprawa może stracić swój urok, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ubezpieczenie. Polisa zapewnia bezpieczeństwo i ochronę w przypadku nieprzewidzianych wydatków, które mogą okazać się bardzo wysokie ponieważ leczenie za granicą jest kosztowne. Przykładowo, w przypadku złamania nogi w Austrii musimy być przygotowani na koszt 800 euro, z kolei we Francji, leczenie zerwanych więzadeł to wydatek 600 euro. Warto również wiedzieć, że w większości krajów obowiązek pokrycia kosztów akcji ratowniczej ciąży na poszkodowanym - w Czechach przewóz ambulansem z miejsca wypadku do szpitala to wydatek 1,5 tys. euro, w Austrii nawet 2 tys. euro. Natomiast we Włoszech, transport samolotem do szpitala to koszt sięgający 4 tys. euro. „Wybierając się długi weekend majowy za granicę warto zaplanować swoje wydatki wcześniej i pomyśleć o ubezpieczeniu. Tym bardziej, że cena polisy turystycznej stanowi zaledwie ułamek kosztów podróży” – zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Fruwaj bezpiecznie

Dokumentem uprawniającym do leczenia za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta EKUZ jest bezpłatna, ale zakres świadczeń przysługujących w jej ramach często nie jest wystarczający. Obejmuje bowiem jedynie pokrycie podstawowych wydatków, takich jak konsultacja lekarska czy opieka medyczna w szpitalu. Ponadto, aby otrzymać kartę EKUZ nierzadko trzeba czekać kilka godzin w kolejce wśród innych oczekujących. Platforma FRU.PL, wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, niezależnie od ich wieku, obranego kierunku podróży czy też umiejętności sportowych, proponuje klientom kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić wraz z rezerwacją biletu lotniczego. Polisa zapewnia ubezpieczenie w przypadku akcji ratowniczej oraz pokrycie wydatków związanych z transportem zarówno ambulansem jak i samolotem. Gwarantuje ubezpieczenie OC chroniące przed roszczeniami ze strony poszkodowanych osób, które okazuje się niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy z dziećmi lub uprawiamy sport, na przykład jeździmy na rowerze. Podróżny, który wybierze się z polisą za granicę może być spokojny również o swój bagaż – ubezpieczenie pokryje koszty w przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego, a nawet w przypadku anulowania biletu lotniczego. Dostępny w ramach polisy pakiet, zwany Osobistym Travel Managerem, umożliwia stały dostęp do informacji na temat rozrywek i wydarzeń kulturalnych. Ponadto, gwarantuje turystom pomoc w razie utraty środków płatniczych oraz dokumentów podróży. Dodatkowo, Osobisty Travel Manager pomoże zorganizować podróżującemu opiekę nad dziećmi i zwierzętami.

„W minionym sezonie na zakup polisy zdecydowało się o 15 proc. klientów więcej niż jeszcze rok wcześniej. To pozytywny trend świadczący o rosnącej świadomości turystów, którzy dostrzegli, że korzystając z ubezpieczenia unikają ryzyka poniesienia czasem bardzo wysokich kosztów leczenia za granią” – zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.