W kilka dni po Europie

W dobie globalizacji granice między państwami zaczynają się zacierać - stajemy się coraz bardziej mobilni, komunikujemy się z ludźmi mieszkającymi w najbardziej odległych zakątkach świata za pomocą kliknięcia myszki, coraz więcej podróżujemy. Stosunkowo nowy trend, city breaks, czyli kilkudniowe wyjazdy do europejskich miast, zatacza coraz szersze kręgi. W minionym roku w krótką podróż po Europie poleciało o 20 proc. więcej użytkowników serwisu FRU.PL niż rok wcześniej.

„City break są szczególnie cenione wśród osób zapracowanych i aktywnych, których nieodparta chęć poznawania nowych miejsc wiedzie po mapie europejskich miast. Polscy turyści od kilku lat najchętniej wyjeżdżają do Paryża, Londynu, Rzymu i Barcelony. Dlaczego tam? Motywy mogą być różne. Dla jednych jest to chęć odwiedzenia miasta ulubionej drużyny piłkarskiej FC Barcelona, innych jak magnes przyciąga londyńskie City - europejska stolica finansów, romantycy odnajdują się wśród uroczych uliczek Paryża lub podążając szlakiem antycznych Rzymian” - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL.

„W tym roku miłośnicy city break zdobędą Porto, słynące z najlepszej kuchni w Portugalii i knajpek serwujących lokalne wino. Malowniczo położone miasteczko na górzystym brzegu rzeki Douro tuż przed jej ujściem do Oceanu Atlantyckiego znane jest wśród amatorów nocnego życia – dyskoteki, puby i bary są tam otwarte od północy aż do wczesnych godzin porannych”– dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL

To czas Bałkanów

Polscy turyści doceniają też kulturę regionu Półwyspu Bałkańskiego i coraz częściej rezygnują z urlopu w krajach śródziemnomorskich na rzecz wypoczynku w południowo-wschodniej Europie. Nadal wielu Polaków wybiera się na Bałkany samochodem, ale na przestrzeni dwóch ostatnich lat zauważamy tendencję do wybierania lotu samolotem. Czynnikiem do tego zachęcającym są nowe połączenia lotnicze - w ubiegłym roku w okresie letnim Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast w kwietniu tego roku LOT wprowadzi bezpośrednie połączenie z Gdańska do Rijeki i Dubrownika.

„Chorwacja cieszy się dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, ponieważ sprzyja biwakowaniu na polach namiotowych często położonych przy brzegu morza. Różnorodność krajobrazu wybrzeża dalmatyńskiego stanowi również doskonałe miejsce do wypoczynku dla miłośników różnych dyscyplin sportowych: windsurfingu, nurkowania, wspinaczki skałkowej i górskiej.

Trendy w turystyce

Trendy w turystyce

źródło: Materiały Prasowe

Z roku na rok na popularności zyskuje Dubrownik, uznany przez telewizję CNN International za jedno z 10 najciekawszych na świecie miast średniowiecznych” – mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL.

„Kiedy porównujemy warunki i koszty życia w różnych częściach świata, przy każdym z krajów bałkańskich powraca ten sam wniosek: może nie ma tu pełnej turystycznej infrastruktury, ale lokalna gościnność, tutejsze specjały i nieskażone jeszcze komercją tereny są dla turystów dostateczną rekompensatą” – mówi Malwina Wrotniak prowadząca w Bankier.pl projekt „Tam mieszkam”.