Zobaczcie galerię zdjęć z Chorwacji. Ten niewielki europejski kraj, każdego roku odwiedza coraz większa ilość turystów, którzy szukają idealnego miejsce do spędzenia niezapomnianych wakacji. A Chorwacja jest pełna urokliwych miejsc, które sprawią, że urlop będzie niezapomniany.
Kliknij w zdjęcie aby wyświetlić galerię.
1 Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km[1]; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokosci 5–12 km. Na wyspie znajdziemy najokazalszą drobnożwirową plażę na całym wybrzeżu wyspy - Zlatni Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg).
ShutterStock
2 Hvar – górzysta wyspa położona u wybrzeży Chorwacji, rozciąga się pomiędzy Bracem i Korculą. Do tradycyjnych zajęć ludności należy rybołówstwo oraz uprawa winnej latorośli, oliwek, fig, a także lawendy i rozmarynu. Bardziej intratne źródło utrzymania to turystyka, którą też można nazwać „tradycyjną”, jako że rozwija się już od ponad 140 lat (pierwszą organizację turystyczną założono w 1868). W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.
ShutterStock
3 Split - miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego. Drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Składa się z 27 dzielnic. W Splicie turyści mogą zobaczyć takie atrakcje turystyczne takie jak m.in.: pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO , bramę pałacową Porta Aurea oraz oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku.
ShutterStock
4 Zadar - – miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat - w 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś. Znajduje się tu bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. W chorwackich folderach turystycznych stawiane bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. Miasto znane jest ze słynnego wiśniowego likieru Maraschino. Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza. Najciekawsze zabytkiw Zadarze to: rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich, kościół przedromański św. Donata z IX w., romańska katedra św. Anastazji z przełomu XII w. i XIII w., kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą z 1105, kościół gotycki św. Tomy z XIV wieku.
ShutterStock
5 Rovnij - miasto w Chorwacji na półwyspie Istria leżące nad Morzem Adriatyckim.
ShutterStock
6 Pula - miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim. Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Znajduje się w głębokiej zatoce, otoczona przez małe wyspy (Sv. Jerolim oraz Kozad). Miasto zajmuje 5165 ha. Jedną z największych atrakcji turystycznych Puli jest rzymski amfiteatr, który został Został zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza rzymskiego Wespazjana, mógł on pomieścić 23 tys. ludzi, a na jego terenie organizowane były walki Gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest on jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu.
ShutterStock
7 Rabac - Miejscowość wypoczynkowa i centrum turystyczne leżące na wschodnim wybrzeżu Istrii.
ShutterStock
8 Omis - miasto w Chorwacji, w komitacie splitsko-dalmatyńskim, 21 km od Splitu. Położone jest nad Adriatykiem przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Między XII a XIVw. znane siedlisko piratów dowodzonych przez książąt z rodu Kačić.
ShutterStock
9 Park Narodowy Jezior Plitwickich – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Park narodowy wokół Jezior Plitwickich jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną, w miesiącach letnich przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Na teren Parku można wejść jednym z czterech przygotowanych wejść, przy których urządzone są obszerne parkingi i centra obsługi turystów. Zwiedzać Park można kilkunastu różnymi trasami, na których są odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe – do 8 godzin wędrówki.
ShutterStock
10 Wyspa klasztorna na jeziorze Jezera Visovac. Ta maleńka wyspa jest położona w parku narodowym Krka. Mnisi przyjmują mężczyzn, którzy chcieli by się sprawdzić czy są odpowiedni do życia w kościele.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję