statystyki

Narciarzy szusowanie pod górę, czyli dlaczego część stoków pozostaje martwa

autor: Maciej Miłosz13.02.2019, 07:54; Aktualizacja: 13.02.2019, 08:03
narty

W Polsce jest kilka milionów zadeklarowanych narciarzy, a infrastruktura narciarska się rozwijaźródło: ShutterStock

Mimo rozwijającej się infrastruktury wciąż są w kraju miejsca, gdzie posiadacze ziemi i wyciągów nie potrafią się porozumieć . W efekcie część stoków pozostaje martwa.

W Polsce jest kilka milionów zadeklarowanych narciarzy, a infrastruktura narciarska się rozwija. Brakuje jednak twardych danych, które poparłyby to twierdzenie. Jeśli chodzi o liczbę narciarzy, to można się np. podeprzeć danymi Polskiej Organizacji Turystycznej, która dwa lata temu opublikowała informację, że w ciągu trzech lat poprzedzających badanie 6 proc. Polaków wzięło udział w „wyjeździe w celu uprawiania sportów zimowych”. Ale już danych na temat infrastruktury narciarskiej (np. liczby ośrodków) nie jest w stanie podać ani POT, ani Główny Urząd Statystyczny.

– Struktura naszych ośrodków narciarskich jest nietypowa. Wiele z nich znajduje się poza terenami górskimi, są to np. Lubelszczyzna, Mazury, Świętokrzyskie, Podlasie, Kaszuby. Potrzebne jest wprowadzenie definicji takiego ośrodka. Przyjmuje się, że jest to miejsce posiadające co najmniej cztery wyciągi. W Polsce mamy wiele miejsc, gdzie przy pensjonacie znajduje się jeden orczyk mający 200 m długości. Nie ma jednak danych ogólnopolskich. Możemy mówić tylko o punktach należących do Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, których jest około stu – mówi Sylwia Groszek, rzeczniczka prasowa PSNiT.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane