Drogi: Zabetonowane kryteria zamówień. Umowy GDDKiA muszą czekać w kolejce

autor: Konrad Majszyk24.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:41
bramownica-autostrada-TIR

Jak wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w realizacji – czyli na etapie budowy albo projektów (dla kontraktów „projektuj i buduj”) – są betonowe kontrakty o wartości prawie 9,7 mld zł.źródło: ShutterStock

GDDKiA podpisała umowy na 275 km realizowanych w nowych technologiach. Następne czekają w kolejce. Autostrada A1 ze Śląska do Częstochowy, trasa S17 z Warszawy w kierunku Lublina, S2 w tunelu na południowej obwodnicy Warszawy – to największe kontrakty z nawierzchniami betonowymi, które będą wchodziły w fazę budowy w 2016 i 2017 r. Branża producentów cementu zaciera ręce, bo takiej kumulacji jeszcze nigdy nie było.

Jak wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w realizacji – czyli na etapie budowy albo projektów (dla kontraktów „projektuj i buduj”) – są betonowe kontrakty o wartości prawie 9,7 mld zł. Z drugiej strony łączna pula zawartych umów to ponad 42 mld zł, czyli asfalt stanowi trzy czwarte.

– Przyjęliśmy, że w technologii betonowej będą budowane drogi, na których udział ruchu ciężkiego wynosi od 5 tys. pojazdów na dobę. Nawierzchnie asfaltowe są bardziej narażone na odkształcenia, stąd taka decyzja – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Wyboru, w jakiej technologii powstanie droga, inwestor dokonuje więc na etapie założeń projektowych. Producenci betonu i część branży wykonawczej proponują zmianę zasad, podpierając się zapisami z ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie