statystyki

Drogi: Zabetonowane kryteria zamówień. Umowy GDDKiA muszą czekać w kolejce

autor: Konrad Majszyk24.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:41
bramownica-autostrada-TIR

Jak wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w realizacji – czyli na etapie budowy albo projektów (dla kontraktów „projektuj i buduj”) – są betonowe kontrakty o wartości prawie 9,7 mld zł.źródło: ShutterStock

GDDKiA podpisała umowy na 275 km realizowanych w nowych technologiach. Następne czekają w kolejce. Autostrada A1 ze Śląska do Częstochowy, trasa S17 z Warszawy w kierunku Lublina, S2 w tunelu na południowej obwodnicy Warszawy – to największe kontrakty z nawierzchniami betonowymi, które będą wchodziły w fazę budowy w 2016 i 2017 r. Branża producentów cementu zaciera ręce, bo takiej kumulacji jeszcze nigdy nie było.

Jak wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w realizacji – czyli na etapie budowy albo projektów (dla kontraktów „projektuj i buduj”) – są betonowe kontrakty o wartości prawie 9,7 mld zł. Z drugiej strony łączna pula zawartych umów to ponad 42 mld zł, czyli asfalt stanowi trzy czwarte.

– Przyjęliśmy, że w technologii betonowej będą budowane drogi, na których udział ruchu ciężkiego wynosi od 5 tys. pojazdów na dobę. Nawierzchnie asfaltowe są bardziej narażone na odkształcenia, stąd taka decyzja – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Wyboru, w jakiej technologii powstanie droga, inwestor dokonuje więc na etapie założeń projektowych. Producenci betonu i część branży wykonawczej proponują zmianę zasad, podpierając się zapisami z ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie