Pani Anna, mieszkanka Gdyni, skasowała w autobusie bilet dwukrotnie droższy niż ten, który normalnie uprawniał do przejazdu. Był to bilet całodobowy ulgowy, który jednak został zakwestionowany przez kontrolerów. Stwierdzili, że jest niekompletny, bo pasażerka nie przedstawiła podstawy do ulgi. – To jakiś absurd, przecież zapłaciłam za przejazd więcej, niż powinnam – irytuje się kobieta.
Niestety, aby skorzystać z przejazdu ulgowego w komunikacji miejskiej, trzeba mieć prawo do zniżki. Nawet jeśli cena takiego biletu jest wyższa niż zwykłego. Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, tłumaczy, że prawo do podróżowania na podstawie biletu ulgowego mają wyłącznie osoby uprawnione do ulgi. – Nie można zamiennie traktować biletu jednorazowego normalnego i 24-godzinnego ulgowego, nawet mimo wyższej ceny tego drugiego. Przypomnę, że to, iż bilety o większym nominale nie ulegają przeliczeniu na bilety jednoprzejazdowe, jest podane w przepisach taryfowych, uchwalonych przez Radę Miasta Gdyni – wyjaśnia rzecznik.
Na więcej zrozumienia można liczyć w Warszawie. – W trakcie szkoleń zwracamy kontrolerom uwagę, by w podobnych sytuacjach kierowali się zdrowym rozsądkiem – wyjaśnia Magdalena Potocka, specjalista działu Funduszy Europejskich i Mediów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. – Jeśli mimo to kontroler wystawi wezwanie, dyrektor ZTM może w postępowaniu reklamacyjnym anulować opłatę dodatkową. Należy jednak podkreślić, że z formalnego punktu widzenia pasażer wniósł niewłaściwą opłatę za przejazd i może otrzymać wezwanie do zapłaty – dodaje.
Podobnie sprawę tłumaczą urzędnicy z Wrocławia. – Pasażerka posiadała bilet ulgowy całodobowy, a kontroler w trakcie jego sprawdzenia nie jest w stanie określić, czy pani przejedzie na nim tylko na tej jednej linii, czy będzie z niego korzystała wielokrotnie – mówi Klaudia Kordelas z Biura ds. Komunikacji Społecznej i Promocji UM Wrocławia. – Inaczej sprawa wyglądałaby w przypadku biletu jednorazowego, kiedy pasażer jechałby np. linią normalną, a kupił droższy bilet jednorazowy na linię pospieszną. Wówczas podczas kontroli zostałby on zaakceptowany – zapewnia.
Podstawa prawna
Zarządzenie nr 790/2016 prezydenta m.st. Warszawy z 27 maja 2016 r. w sprawie Regulaminu przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez m.st. Warszawę. Załącznik do uchwały zarządu MPK sp. z o.o. z 29 lipca 2015 r. – Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. we Wrocławiu. Uchwała nr XVIII/337/12 Rady Miasta Gdyni z 28 marca 2012 r. w sprawie ustalenia przepisów porządkowych dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Uchwała nr XXII/529/16 Rady Miasta Gdyni z 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe osób i bagażu środkami miejskiej komunikacji zbiorowej oraz zasad taryfowych.